Nový cyklus scénických čtení představí 4 české premiéry!

4 české premiéry + 4 světoví autoři + 4 země + 4 besedy s hosty

4 české premiéry + 4 světoví autoři + 4 země + 4 besedy s hosty. Takový je příslib nového cyklu scénických čtení, který letos uvedeme ve spolupráci se světovými autory, překladateli, exkluzivními hosty i se studenty Janáčkovy akademie múzických umění v Brně. 

banner Nikdy nekončíNenechte se zmást trochu tajuplným názvem – „scénická čtení“ nejsou pro zlínské diváky žádnou neznámou. Mnozí si tyto unikátní divadelní večery díky jejich několikaleté tradici v Městském divadle Zlín spojují s uvolněnou atmosférou (podpořenou komorními prostory Studia Z a Dílny), setkáním se zajímavými hosty a lákavými současnými příběhy v podání zlínského hereckého souboru. Ostatně – jedna z nejúspěšnějších inscenací posledních let (Nikdy nekončí) se v divadle objevila původně jako scénické čtení. „Scénická čtení nejsou žádné suchopárné předčítání. Naopak, přinášejí velmi svěží divadelní zážitky, při nichž můžete vidět ,své‘ herce jinak, než jste zvyklí, a setkat se s nimi i s dalšími hosty při následné diskusi,“ dodává dramaturgyně Kateřina Menclerová.

Letošní nabídka je navíc opravdu lákavá. Dočkáme se komorního příběhu ze života žen, pro něž mateřství nebylo jen radostnou událostí. Chorvatské drama Před usnutím uvedeme 18. ledna. O měsíc později (29. února) se přesuneme do Izraele a konflikt v Pásmu Gazy nahlédneme zcela novýma očima – a to nejen prostřednictvím textu Odysseus na lahvích, ale i v následné diskusi s jeho autorem, který do Zlína přijede z Izraele. Chystá se sem ale také výprava z Maďarska – tamní autorku Katalin Thuróczy nadchl český Jára Cimrman, a tak si s jeho mýtem pohrála po svém. Její hru Cimrman v Maďarsku vám naši herci představí 21. března. Celý cyklus pak – opět za účasti autora – uzavřeme moderním převyprávěním staroindického eposu. Na Mahábháratu žen se za námi do divadla vypravte 9. května.

 

mdz_4+4_00