27. ročník festivalu Setkání Stretnutie se koná 24. – 28. 5. 2023

Novinky | 21. května 2023

Festival Setkání Stretnutie nabídne dramaturgické novinky z českých a slovenských divadel

27. ročník

24. – 28. 5. v Městském divadle Zlín

Poslední květnový týden ožije Městské divadlo Zlín česko-slovenským divadelním svátkem – mezinárodním divadelním festivalem Setkání Stretnutie. Program 27. ročníku bude nabitý jak v hlavním, tak doprovodném programu. Představí současnou inscenační tvorbu z obou krajin.

Festival je specifický tím (a tím se od ostatních divadelních festivalů liší), že se zaměřuje na prezentaci dramaturgických novinek, tzn. první uvedení textu, dramatizace, překladu atd.

Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, ukázat výsledky spolupráce, iniciovat dialog české a slovenské divadelní kultury.

Slavnostní zahájení festivalu se uskuteční ve středu 24. května ve Velkém sále představením Slovenského národného divadla Bratislava Pohreb alebo svadba – čo skôr? v režii Ondreje Spišáka. Vystoupí v něm i letošní patron festivalu, herec Martin Huba.

„Hra – herec – hrací priestor… Tešme sa z každej možnosti našu „hru“ – „hry“ zušľachtiť. Festival v Zlíne nám ju ponúka. Prijímame ju radi, veď len keď si predstavíte, aký je javisko posvätný priestor! Postavíte pár dosiek a môžete komunikovať so stovkami živých ľudí naraz! Tento zvláštny dialóg vám umožňuje vyjadriť a podsunúť publiku témy o pravdách, o ktorých ste presvedčený, že pravdami sú. Môcť ovplyvniť myslenie ľudí je obrovská svätosť a zodpovednosť. Ak tým, čo robím, vytváram určité súhlasné myšlienkové sprisahanie v hľadisku, tak je to skutočne fascinujúca hra!“ říká Martin Huba.

Městské divadlo Zlín uvede v rámci festivalu dva tituly: ve středu 26. května to bude ve Velkém sále inscenace Koně se také střílejí v režii Jakuba Nvoty. Ve čtvrtek 27. května pak ve Studiu Z titul Extrabuřt v režii Petra Štindla.

V hlavním programu, který se zaměřuje na divadelní tvorbu, se dále představí Horácké divadlo z Jihlavy, Švandovo divadlo na Smíchově z Prahy, Slovácké divadlo z Uherského Hradiště, Dejvické divadlo z Prahy, Divadlo Ludus z Bratislavy, Bábkové divadlo na rázcestí z Banské Bystrice, Divadlo Stoka z Bratislavy, Divadlo Bolka Polívky z Brna a další.

S herci Dejvického divadla, kteří v sobotu 27. května večer zahrají představení Fifty ve Velkém sále, a s šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym si diváci mohou přijít podiskutovat na besedu Mluvme spolu v ten samý den v 16 hodin v Dílně. 

Známé zlínské herecké tváře uvidí diváci v představeních jiných divadelních souborů: Zdeněk Lambor bude k vidění ve Zkáze totálního myšlení v podání Divadla na cucky z Olomouce, někdejší členka zlínského angažmá Hana Tomáš Briešťanská pak v Máji Divadla Ludus z Bratislavy či v titulu Ještě není tma, ale stmívá se v podání Divadla Feste.

Pro děti se chystají dvě představení Akvabatolárium v podání Bábkového divadla na rázcestí z Banské Bystrice, koncert Polarisu v podání Divadla Polárka z Brna či Hra o trůn v podání Bratří v tricku z Prahy.

Doprovodný program je letos velmi pestrý a nabídne několik tematických bloků z různých žánrů. Hned první den festivalu, 24. května, se ve Studiu Z uskuteční dopolední setkání studentů JAMU a VŠMU: Otevřená hodina pod vedením zkušených osobností – ve Zlíně dobře známého režiséra Doda Gombára, který vede ateliér muzikálového herectví na JAMU, a pedagoga prvního ročníku činoherního herectví na VŠMU v Bratislavě Petra Šimuna. V poledne pak bude na tyto semestrální předváděčky navazovat diskuze, která se uskuteční ve foyer divadla. Odpoledne v 15.30 hodin ve Studiu Z se pak v rámci hudebně – poetického programu s názvem Nevypovedané představí studenti herectví Fakulty dramatických umení Akadémie umenie v Banské Bystrici, které na piano doprovodí jejich pedagog Igor Timko.

V pátek 26. května budou divadelníci u příležitosti výročí 100 let rozhlasu diskutovat s rozhlasovými dramaturgy a režiséry z Čech a Slovenska především o dramatické tvorbě pro toto specifické médium. Pozván přijali: Peter Pavlac, Tomáš Soldán a Lukáš Kopecký. Diskuze začíná ve 12.30 hodin ve zkušebně č. 2. Na diskuzi navazuje Veřejný poslech rozhlasových her z produkce Českého a Slovenského rozhlasu.

Na své si přijdou také hudební fajnšmekři. V Dílněvystoupí se svými koncerty kapely Golden Delicious (pátek 26. 5.) a Franc Alpa (sobota 27. 5.). Kratší hudební performance zazní na schodech před představeními ve Velkém sále, při nichž diváci přicházející na představení, ale i náhodní kolemjdoucí mohou uslyšet Štěpána Holíka, Horobijce, Lucky Band či zlínského herce Adama Kořána.

Po celý festivalový týden bude také u hlavního vchodu do divadla k vidění výstava fotografií Marka Malůška, která zachycuje loňský ročník Setkání Stretnutie.

Záštitu nad festivalem převzali ministr kultury ČR Martin Baxa, ministr zahraničních věcí ČR Jan Lipavský, ministryně kultury SR Natália Milanová, velvyslanec České republiky Rudolf Jindrák, Charge d´Affaires a.i. Velvyslanectví Slovenské republiky v České republice Soňa Budayová, ředitelka Slovenského institutu v Praze L´ubica Krénová, hejtman Zlínského kraje Radim Holiš, primátor města Zlín Jiří Korec, členka rady za kulturu a školství Zlínského kraje Zuzana Fišerová a náměstkyně primátora statutárního města Zlín Martina Hladíková.

Festival je možné si užít i z pohodlí domova na platformě Dramox, která spolu s dramaturgií festivalu připravila paralelní online divadelní přehlídku.“Z českých představení vás pobaví například Souboj Titánků souboru Vosto5 nebo cirkusová akrobacie Walls & Handbags od Losers Cirque Company. Vážnější linku zase nabídnou Mašíni z Divadla Na Jezerce. Doporučuji zavítat i k sousedům, kde mladá divadelní generace reflektuje slovenskou povahu ve hře Hey Slováci z Městského divadla v Žilině,“ říká k nabídce Dramoxu jeho ředitel Martin Zavadil.