Pěšky do nebe

Dušan Dušek
Program

inscenované čtení

V cyklu Slovenskými očami budeme představovat a pro zlínské publikum objevovat slovenské autory, jejichž knihy byly v posledních letech přeloženy do češtiny. Ucelené fragmenty z knih nastudují herci Městského divadla Zlín. Režie jednotlivých čtení se ujmou významní slovenští režiséři Jozef Krasula, Jakub Nvota a Dodo Gombár, kteří v této sezoně připravují také inscenace pro Velký sál či Studio Z v našem divadle. Poslední díl cyklu připravuje umělecká šéfka Městského divadla Zlín Hana Mikolášková. Součástí každého mimořádného večera bude setkání a povídání s autorem knihy. Cyklus navazuje svým duchem na předchozí cykly inscenovaných čtení v Městském divadle Zlín, v jejichž rámci byly představovány dramata českých, slovenských a evropských autorů. Prvním dílem cyklu bude zdivadelněné čtení z prózy Dušana Duška Pěšky do nebe.

DUŠAN DUŠEK: PĚŠKY DO NEBE
V Duškově próze Pěšky do nebe se střídají deníkové záznamy z rekonstrukce domu a vzpomínky autobiografického vypravěče na důležité i epizodní etapy v životech předků a dalších blízkých, kam až zrak a paměť dohlédne. Jsou dodrženy všechny tři jednoty, místa: záhorská vesnice, času: celé jedno století, i děje: vše se točí právě kolem rekonstrukce jednoho domu, jeho historie, obyvatel i současného stavu. To podstatné se odehrává s postavami, těmi žijícími, ale i těmi v čase již zvěčnělými. Svérázné figurky v sobě na dně nosí alespoň jednu perličku. Perličku hrabalovského charakteru. Můžeme se s postavami z knihy živelně smát, ale i plakat, protože nám připomínají nás samotné.
Kniha Pěšky do nebe je první knihou Dušana Duška, která byla přeložena do češtiny.
Za knihu získal v roce 2000 Cenu Dominika Tatarky. Režisér Jozef Krasula připravuje čtení i s přihlédnutím k dalším autobiograficky laděným knihám toho významného slovenského autora.

Dušan Dušek se narodil 4. ledna 1946 ve Gbelcích. Absolvoval studium geologie a chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Komenského. Pracoval jako lektor ve vydavatelství Smena a redaktor v časopisech Tip, Kamarád, Slovenské pohledy. Od roku 1979 do roku 1997 se věnoval výlučně literární tvorbě. Od roku 1993 zároveň vyučuje scenáristiku a dramaturgii na Vysoké škole múzických umění v Bratislavě, v současnosti působí jako vedoucí Ateliéru scenáristické tvorby na tamní Filmové a televizní fakultě. Žije v Bratislavě.

Režie: Jozef Krasula

Dramaturige: Vladimír Fekar a Iva Mikulová
Premiéra: 29. října 2013
Hraje: Pavel Vacek

Host: Dušan Dušek
VYŠLO V NAKLADATELSTVÍ VĚTRNÉ MLÝNY 2013

Scéna:Dílna
Délka představení:

Údaj neuveden

Premiéra:29.10.2013 - 19:00
Derniéra:29.10.2013 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme