Cena Václava Havla

Program

scénické čtení hry Marka Hejduka

Marek Hejduk

CENA VÁCLAVA HAVLA

scénické čtení hříčky, mistrně napsané v duchu nejlepších Havlových absurdních her

finálový text Dramatické soutěže 2015

 

Režijní supervize Vladimír Fekar

Hraji: Petr Michálek (Ředitel), Milan Houžva (První náměstek), Blanka Kovandová (Druhý náměstek), Anna Ambrozová (Hlas sekretářky), Scénické poznámky (Marek Příkazký)

 

Marek Hejduk

* 13. 8. 1974

Dříve novinář, pak reklamní textař, nyní softwarový tester. Stále dramatický básník, občasný fotograf a příležitostný sběratel umění. Po matce Valach, po otci Pražák křtěný Vltavou.

Jeho první hra „Rest“ (skutečně poslední aktovka ze života spisovatele Ferdinanda Vaňka) z roku 2011 byla finále dramatické soutěže o Ceny Alfreda Radoka 2012 a od 25. dubna 2015 ji má spolu s Protestem Václava Havla na repertoáru pražské Švandovo divadlo jako „Protest/Rest“. Dále napsal politickou satiru na jarryovské téma „Držte Ubu!“ (2013) a hru o předváděcích akcích „Jedinečná příležitost“ (2015). Aktovka „Cena Václava Havla“ (2015) byla ve finále 2. ročníku soutěže o nejlepší původní divadelní hru. V současnosti píše komickou tragédii „Představení“.

 

Od ředitele dostali náměstci pověření. Náměstci ředitele mají nelehký úkol. Stanovit smysl a význam Ceny Václava Havla, a konečně stanovit, jak velkého ocenění se dočká nositel ceny. Jakou cenu má pro nás Václav Havel? Jakou cenu má Cena Václava Havla? Umíme Václava Havla ocenit a docenit, umíme najít správného nositele ceny, nejsme při oceňování Cenou Václava Havla trochu jako postavy z jeho her?

 

"Havlovi se posmrtně  přivodilo vlastně totéž, co Havlíčkovi či Masarykovi: celoživotní bojovník proti národnímu kýči  frázi stal se sám v nevymáchaných ústech byrokratického establishmentu frází a kýčem. K dobrým a "nejednoznačným" stránkám hříčky patří však i to, že (podobně jako v Havlových hrách) postavy často pronášejí výroky v jádře pravdivé (například o drastickém kontrastu Havlova věhlasu v cizině a v malých českých poměrech), z nichž alibistickou frázi dělá teprve kontext."

Prof. Vladimír Just o hříčce Cena Václava Havla, květen 2016

 

Scéna:Studio Z
Délka představení:

Údaj neuveden

Premiéra:05.10.2016 - 19:00
Derniéra:05.10.2016 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme