Andělé všedního dne

Michal Viewegh
Program

jevištní adaptace novely nejpopulárnějšího současného prozaika

Prózu "Andělé všedního dne" našeho v současnosti nejčtenějšího a nejvíce překládaného spisovatele Michala Viewegha uvedeme v dramatizaci Dodo Gombára na zlínském jevišti v české premiéře.

V inscenaci budeme svědky jisté životní etapy tří stěžejních postav: nedávno ovdovělé mladé lékařky Ester, manželskou rutinou znaveného učitele autoškoly Karla a "životem podvedeného" Zdeňka. Tyto tři lidské osudy se v závěru překvapivě propojí v jeden příběh. Zmínění "hrdinové" a jejich blízcí jsou na každém kroku doprovázeni a sledováni zvláštní nadpozemskou čtveřicí - poněkud netradičními anděly Jofanielem, Hachamelem, Nith-Haiahem a Ilmuth, kteří jsou i průvodci této "svižné story o lidech andělích a umírání", jak ji nazval sám autor.

Michal Viewegh je populární tvůrce mnoha bestsellerů, podle jeho knih bylo natočeno několik filmů. Jeho dílo je přitažlivé zejména tím, jak výstižně, často s humorem a lehkým nadhledem postihuje naši realitu, jak poutavě umí líčit vztahy a "všední dny". Je výtečným pozorovatelem. Jeho příběhy jsou zábavné a srozumitelné, v postavách jeho hrdinů se často "najdeme". To vše platí i o Andělích všedního dne. Viewegh se nebojí otevřeně hovořit o choulostivých a intimních tématech, včetně sexu. V této novele se zabývá mj. i otázkou víry, ústředním motivem je smrt a umírání. Navzdory tomu, že protagonisty příběhu spojuje tak či onak toto smutné téma, není třeba propadat pocitu beznaděje. Naopak, Andělé všedního dne přinášejí mnoho očistné energie. Stačí si uvědomit, že "štěstí je čas" - jak to říká jedna z hlavních postav. Nikdo z nás neví, kolik dnů má vyměřeno, je tedy škoda zapomínat na lásku a laskavost.

"Vieweghovy knihy mne vždycky bavily. Myslím, že jsem je četl všechny. Nebo aspoň skoro všechny. Nechápal jsem příliš jeho kritiky, kteří jakoby mu záviděli úspěch a často na něm nenechali nitku suchou. Útočí snad někdo takhle třeba na Jirotkova Saturnina? Dicka Francise? Woody Allena? Nevím o tom. Spíš jsem litoval, že se Viewegh nevěnuje také psaní pro divadlo. Ačkoliv se jeho nejúspěšnější romány dočkaly několika divadelních i filmových zpracování, na originální hru (pominu-li neuvedenou Růži pro Markétu aneb Večírky revolucionářů) stále čekáme. Proto jsem rád, že mohu ve Zlíně připravit dramatizaci novely Andělé všedního dne. Myslím, že se ta to kniha vymyká jeho dosavadní tvorbě. Je jiná, překvapující, bolestná i veselá. Je zvláštním způsobem čistá. Bleděmodrá. Doufám, že taková bude i naše inscenace."
Petr Štindl, režisér

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Petr Štindl
dramatizace: Dodo Gombár
scéna: Petr B. Novák
kostýmy: Zuzana Přidalová
výběr hudby: Petr Štindl

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 30 minut (včetně přestávky)
Premiéra:13.12.2008 - 19:00
Derniéra:23.06.2009 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme