Balada pro banditu

Milan Uhde a Miloš Štědroň
Program

zbojnický muzikál o lásce a zradě

Na počátku musela být smrt, aby se zrodila legenda. Nikola Šuhaj zahynul 16. 8. 1921. O desetiletí později z něj učinil spisovatel Ivan Olbracht, který pobýval několik let na Podkarpatské Rusi a zpracovával příběhy vyprávěné místními lidmi, slavnou literární postavu. Jeho román Nikola Šuhaj loupežník získal dokonce Státní cenu za literaturu a stal se povinnou školní četbou. V sedmdesátých letech se díky režisérovi Zdeňku Pospíšilovi a dramatikovi Milanu Uhdeovi a díky vynikající hudbě Miloše Štědroně dostal Nikola Šuhaj na divadelní jeviště. Jejich verze příběhu o banditovi z Podkarpatské Rusi se na jevištích českých divadel zabydlela.
V Městském divadle Zlín uvádíme Baladu pro banditu poprvé.
Bolavá láska. Nezkrotná touha po svobodě. Zrada přátel. Zrada v lásce. Úplatnost. Pomsta. A mnohá další dramatická a vyhrocená témata skrývá tato hra, v níž se snoubí hudba inspirovaná zbojnickými baladami s činoherní akcí.

Tak se mi zastesklo po plášti přírody, jejíž blízkost všechno jaksi objasňuje a uhlazuje, ale i podněcuje... živly určující čas, i živly uvězněné v ulitě těla...magie náhod, tušení a vidin, předzvěst dráždivá, a síla rituálu... zrada, která vždy přináší smrt, ať už tu fyzickou, anebo duševní, ještě bolestivější, protože je třeba naučit se s ní žít... nad tím vším obrovská lidskost, s kterou se každý hříšník rád ztotožní... nejsvobodnější je ten, kdo je upřímný... a celý ten obraz namočený v hustém tajemství uklidňujících jistot, ale i ve strachu ze zániku, jako v hustém medu.

Realizační tým:

dramaturg: Vladimír Fekar
režie: Dodo Gombár
scéna: Jaroslav Milfajt
kostýmy: Renata Slámková
pohybová spolupráce: Silvia Beláková
asistent režie: Dušan Sitek
hlasová spolupráce: Hana Horká
hudební spolupráce: Richard Dvořák
inspice: Marie Petříková
nápověda: Šárka Machová

Kapela: Jitka Šuranská, Zdeněk Marušák, Libor Mikoška, Richard Dvořák, Josef Vojtášek, Petr Holásek

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 30 minut (včetně přestávky)
Premiéra:21.06.2008 - 19:00
Derniéra:09.01.2010 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme