Budulínek

Zoja Mikotová
Program

pohádka pro nejmenší na motivy J. V. Plevy

Kdo by neznal pohádku o Budulínkovi? Tento oblíbený příběh je velmi dobře známý, nejen z podání J. V. Plevy, ale i z daleko starodávnějších - lidových verzí mnoha dalších autorů. Maminky tuto pohádku odnepaměti vypravují svým dětem, nejen jako milou báchorku na dobrou noc, ale také pro její výchovný a výstražný účel. Kdo totiž nedá na dobré rady svých rodičů, babiček a dědečků a nechá se oklamat podvodníky a darebáky, tomu může hrozit i velké nebezpečí!
Hrdinou pohádky je malý klouček jménem Budulínek, který žil s dědečkem a babičkou v chaloupce u lesa. Jednoho dne musel zůstat doma sám - dědeček s babičkou se vydali do města na nákup. Budulínek měl zakázáno komukoli otevřít. Trochu se nudil, neměl si s kým hrát. Toho využila lstivá liška, která mu slíbila, že ho povozí na ocásku a vloudila se do chaloupky. Snědla Budulínkovi všechen hrášek a pak ho unesla do svého doupěte v lese k zlobivým liščatům. Tam zažil Budulínek jen samé trápení a hořce litoval, že byl neposlušný a lišce otevřel. Nakonec ale všechno dobře dopadlo. Dědeček s babičkou vzali housličky a bubínek, a tak dlouho vyhrávali u liščí nory, až malé lištičky i starou lišku vylákali ven a Budulínka osvobodili.
Ze stejného rámce vychází i naše nová divadelní podoba pohádky, kterou napsala a nastudovala hostující brněnská režisérka Zoja Mikotová.
Budulínek je představení hravé, zábavné - se spoustou hezkých melodií a písniček. V inscenaci je použit princip loutkového divadla. Iluzi malého Budulínka zprostředkovává loutka, kterou neodolatelným způsobem oživuje a "dabuje" herec Gustav Řezníček.
Pohádku o Budulínkovi jsme připravili pro nejmladší publikum, ale určitě potěší a zaujme každého, kdo má rád "dětské oči". V Budulínkovi je i spousta legrace a hezkých písniček.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie a choreografie: Zoja Mikotová
dramaturgie: Jan Kafková
scéna: Pavel Borák
kostýmy: Michaela Savovová
hudba a texty písní: Jaroslav Šťastný
 

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:1 hod. 20 min.
Premiéra:05.02.2005 - 14:30
Derniéra:05.04.2006 - 14:30
Aktuální program:

Kdy hrajeme