Cesta do Ameriky lodí i artéskou studnou aneb Pečení holubi

Josef Kajetán Tyl a Vlastimil Peška
Program

Nespokojenost českého člověka je pověstná. Názor, že všude jinde padají pečení holubi přímo do "úst" je pro nás tak nějak typický a zakořeněný. Stejně tak jako prozření, a zjištění, že všude je dobře, ale doma přeje jen nejlépe. O tom všem napsal kdysi náš klasik J. K. Tyl několik her - nejznámější z nich je "Strakonický dudák" Podobný námět má ale i jeho "Lesní panna aneb Cesta do Ameriky" a jiná, téměř neznámá, fantastická fraška s názvem "Středem země do Afriky".
Vlastimil Peška napsal speciálně pro naše divadlo na motivy těchto dvou her třetí - zcela originální hudební komedii.
I v ní je na začátku touha vymanit se z těsných poměrů, vyrazit do světa, získat majetek a tím i lásku - i v ní je putování a plahočení se za falešnou "fata morgánou" štěstí a blaženství. A je zde také nezbytný návrat a zjištění, že "doma je doma" a že radost a láska je nade všechno bohatství.
V komedii, v níž její hrdinové putují do Nového světa kuriózním způsobem (nejen lodí, ale i prokopáním se zeměkoulí na její opačnou stranu - artéskou studnou) a zažijí neskutečná dobrodružství, je i spousta písniček a nepřeberně legračních situací.
Vlastimil Peška, který je současně autorem textu i hudby, psal tuto svou rozvernou frašku zlínským hercům tzv. "přímo na tělo". Hraje v ní téměř celý soubor divadla, každý aktér většinou i více rolí - a to nejen znamenitých českých (i amerických a afrických) "týpků" a domorodců, ale i bytostí nadpřirozených či ze zvířecí říše.
Hra je určena pro široké spektrum publika, věkově v podstatě neomezeného. Podmínkou je, že by mělo jít o ty diváky, kteří se rádi baví, smějí a mají rádi hravé divadlo.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
hudební spolupráce: Richard Dvořák
scénář, hudba a režie: Vlastimil Peška
scéna: Jaroslav Milfajt
kostýmy: Alice Lašková
choreografie: Jiří Ouřada
 

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 15 min. (včetně přestávky)
Premiéra:24.02.2007 - 19:00
Derniéra:23.06.2008 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme