Eva tropí hlouposti

Fan Vavřincová
Program

divadelní retro muzikál

Retro-muzikál podle oblíbeného prvorepublikového filmu.

Když v roce 1933, v pouhých sedmnácti letech, začala gymnazistka Věra Němotová pod pseudonymem Fan Vavřincová psát svůj první humoristický román Patsy tropí hlouposti a na pokračování ho vydávat v časopise Ahoy, netušila, že už v roce 1939 vznikne na základě jejího příběhu v režii Martina Friče vůbec první filmová bláznivá komedie v české kinematografii s famózní Natašou Gollovou v titulní roli. Humor Fan Vavřincové, autorky seriálu Taková normální rodinka, scénáře k Hotelu Modrá hvězda a mnoha dalších humoristických scénářů a knih, přitahuje generace filmových a televizních diváků. Nyní se její slavná komedie vydá i na divadelní jeviště.
Nezkrotitelná a temperamentní mladá dívka Eva po návratu z penzionátu chce udělat radost své starostlivé tetě Pa tím, že pro ni sežene od továrníka Záhorského návod na pěstování růže. Její bláznivé nápady uvádějí okolí do rozpaků. Režisérka Hana Mikolášková chce komedii okořenit množstvím písní v prvorepublikovém duchu a vytvořit tak jedinečnou komedii.

Eva, která tropí hlouposti, byla odjakživa mým snem. Vždycky jsem si přála být uvolněná, spontánní, hravá, zdravě naivní, vtipná, pohotová, odvážná a hlavně při vší nepřekonatelné ztřeštěnosti stále tak elegantní, jako Nataša Gollová ve stejnojmenném filmu. Jen skutečná dáma si totiž může dovolit být absolutní pošuk a rapl, anglicky "crazy". A jen skutečně dobrá komedie mi může dát pocit, že všechno se dá zvládnout a všemu čelit. Chce to jen nebát se být "crazy" a používat humor. Protože "humor znamená lépe věděti". Inscenace Eva tropí hlouposti by měla být poctou Nataše Gollové, Fan Vavřincové, Oldřichu Novému a všem, kdo uměli lidi v časech těžkých rozesmát a učinili tak svět aspoň na chvíli pochopitelným.

Realizační tým:

dramaturg: Vladimír Fekar
režie a adaptace: Hana Mikolášková
scéna Markéta Sládečková
kostýmy Zuzana Přidalová
hudební spolupráce: Richard Dvořák
hudební výběr, aranžmá a realizace nahrávky Jakub Šafr
choreografie David Strnad
 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 50 min. (včetně přestávky)
Premiéra:29.11.2008 - 19:00
Derniéra:16.03.2010 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme