Frank Pátý

Friedrich Dürrenmatt
Program

komedie soukromé banky s hudbou Paula Burkharda

Vrcholné dílo moderního švýcarského dramatika.

Trochu jako tragédii
Trochu jako frašku
Berte tuhle komedii
O tom, co prováděla soukromá banka
Pátého Franka.

Osoby: Celou tu sebranku
Prokuristu, pokladníky
Ba i ředitele včetně jeho ženy
Uvidíte trpět z této scény
A s nimi - jenom bokem - také zákazníky

Ačkoli název hry má nádech historické tragédie, ve skutečnosti jde o břitkou grotesku z nedaleké současnosti. Komedie Friedricha Dürrenmatta s hudbou Paula Burkharda měla světovou premiéru v roce 1959 v Curychu a vzbudila bouřlivý ohlas. Autor v ní s obrovskou ironií a nadsázkou zobrazil praktiky a morálku jednoho soukromého peněžního ústavu.
Banka Franka Pátého je svérázný podnik. Peníze, které sem zákazníci uloží, už nikdy v životě neuvidí. Platí zde také zásada neuzavřít ani jeden poctivý obchod. Podvádí se tu, okrádá a vraždí jako na běžícím pásu, ale zároveň se tu také hodně zpívá - např. o slušnosti a snech o budoucím štěstí. Tato "loď" plná "pirátů" se však pomalu potápí. Zachránit ji může jen lodivod s modernějšími a účinnějšími metodami...
"Hra Frank Pátý pojednává o slabošské vládě jednoho ředitele nad soukromou bankou... Metodou této soukromé banky je gangsterství; špatné dědictví se protlouká dál, gaunerství otců si vynucují gaunerství synů...," řekl o hře její autor.
Švýcar Friedrich Dürrenmatt, který patří k nejvýznamnějším německy píšícím autorům, zemřel v roce 1990. Psal modelové hry, v nichž se šibeničním humorem nemilosrdně poukazoval na zlořády a na pokřivené lidské vztahy. Zastával názor, že je-li úkolem umění zobrazovat stav světa, je pro dnešek vhodná už jen forma komedie, případně grotesky. Aktuálnost jeho děl časem vůbec nepominula, ba právě naopak. Režisér Pavel Šimák o hře řekl: "Dürrenmatt byl vizionář - cítil příchod věcí, které v jeho době ještě teprve dostávaly svoji dnešní podobu. Myslím, že člověk, který se snaží udržet si zásady jisté vyšší morálky a etiky, musí se přiklonit na Dürrenmattovu stranu. A on ještě dokázal dát tomu všemu groteskní, šklebivou tvář, kdy přes smích už nás mrazí."
Frank Pátý je hudební komedie s řadou výtečných songů - na jevišti hraje živá kapela.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
hudební spolupráce: Richard Dvořák
režie: Pavel Šimák
dramaturgie: Jana Kafková
překlad: Jiří Stach
překlad textů písní: Miroslav Plešák
scéna: Jaroslav Milfajt
kostýmy: Hana Kubešová
pohybová spolupráce: Kateřina Kelarová
 

Scéna:Velký sál
Délka představení:3 hod.
Premiéra:17.12.2005 - 19:00
Derniéra:20.06.2006 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme