Kabaret

John Kander, Fred Ebb, Joe Masteroff
Program

soumrak lidí ve světlech reflektorů

Legendární muzikál

...kabaret jako zrcadlo doby...
...vítejte v Kit Kat Klubu! Vítejte v nejzábavnějším podniku Berlína!...
...Berlín 30. let 20. století - báječné místo k narození...
...život je krásný, slečny jsou krásné...a muži též...
...o lidech v době vymknuté z kloubů...

Po Šumaři na střeše a Muži z kraje La Mancha završujeme Kabaretem trojici špičkových amerických muzikálů - legendárních děl, která disponují kvalitou po všech stránkách. Tj. nejen vynikající hudbou, atraktivním prostředím i poutavostí, ale také silným, stále rezonujícím příběhem i sociální tématikou.
Světovou premiéru měl Kabaret na Broadwayi v roce 1966 a stal se jedním z nejúspěšnějších v muzikálové historii. Na repertoáru byl celé tři roky a počet repríz dosáhl cifry 1166.
Pro většinu z nás však je Kabaret v povědomí především díky skvělému filmu režiséra Boba Fosseho z roku 1972 s Lizou Minnelli, Michaelem Yorkem a Joelem Grayem v hlavních rolích. Ať již šlo o divadelní či filmové zpracování Kabaretu, které se od sebe v některých dějových liniích či postavách poněkud liší, obě varianty dosáhly řady významných ocenění jako jsou ceny Tony (pro jevištní díla) a ceny Oscar (pro film). Podle světové kritiky je muzikál Kabaret show, která má v sobě "všechno" - pestrou hudbu, velkolepá taneční čísla, směs tragédie a komedie, čtyři odlišné příběhy neustále soupeřící o divákovu pozornost.
Autoři muzikálu své dílo po letech lehce přepracovali a v roce 1998 slavil inovovaný Kabaret na Broadwayi nový, snad ještě bouřlivější úspěch s 2377 reprízami (hrál se do r. 2004).
Tuto - v naší republice dosud neinscenovanou verzi - uvidíte právě u nás (!) v režii Doda Gombára.
Děj se odehrává roku 1931 v Berlíně, předním kulturním centru Evropy a ohnisku politického vření tehdejšího Německa. Berlín byl ovšem také vyhlášeným městem "neřesti" a uvolněné morálky. Sem přijíždí za inspirací a zážitky mladý americký spisovatel Cliff Bradshaw. Do jeho pracovních i existenčních plánů vzápětí hluboce zasáhne známost se svéráznou dívkou Sally, ale i nastupující a krok za krokem vítězící Hitlerův nacizmus, jenž postupně proniká do životů všech okolo, bortí vztahy a jistoty, zhoubně deformuje lidské charaktery a ničí osudy, aby zanedlouho započal svou šílenou éru "soumraku lidstva".
Kabaret Kit Kat Klub, v němž se protagonisté příběhu setkávají, je nejen místem nevázané zábavy a seznámení, ale také prostorem a platformou, která aktuální atmosféru doby, její symptomy a vášně s trefnou ironií a ostrým vtipem reflektuje. Jeviště Kabaretu je metaforou světa za jeho zavřenými dveřmi.
Písně z muzikálu se staly slavnými hity (vzpomeňme třeba "Mein Herr" nebo "Money Money"), ale snad nejznámější a nejhranější je slavný song zpěvačky Kit Kat Klubu Sally "Cabaret" - i když nádherných zpěvních partů pro další aktéry je tu nepřeberně.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Dodo Gombár
překlad libreta: Jiří Záviš
překlad textů písní: Jiří Josek
scéna: Jaroslav Čermák
kostýmy: Michaela Hořejší
asistentka výtvarnice kostýmů: Hana Knotková
choreografie: Silvia Beláková
hudební spolupráce: David Rotter a Richard Dvořák
odborná spolupráce: Hana Horká
asistent režie: Jan Leflík 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 50 min. (včetně přestávky)
Premiéra:13.10.2007 - 19:00
Derniéra:02.10.2008 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme