Maryša

Alois a Vilém Mrštíkové
Program

nesnesitelná těžkost bytí M. V.

Drama o ženě, za kterou rozhodli druzí.

Jedno z nejslavnějších a nejlepších děl naší národní dramatické literatury se vrací na zlínské jeviště již po čtvrté (naposledy to bylo v roce 1991 v režii Aloise Hajdy).
Maryša je drama často uváděné a všeobecně známé, proto připomeňme jen krátce dějovou kostru.
Maryša je dcera statkářů, je mladá a plná života. Má ráda chudého Francka, který právě rukuje na vojnu. Rodiče vybrali Maryše za manžela staršího vdovce, mlynáře Vávru. Maryša sňatku se všech sil vzdoruje, nikde však nenachází pochopení a zastání. Nakonec rezignuje a podvoluje se "řádu". Je provdána, respektive prodána. Manželství s Vávrou je nešťastné, muž ji dokonce i fyzicky týrá. Francek se vrací z vojny domů, nachází zde zlomenou, usouženu ženu. Nutí Maryšu, aby s ním uprchla. Maryša však odmítá. Francek vyhrocuje situaci provokacemi. Vávra chce Francka zastřelit. Maryša nakonec zabíjí nenáviděného manžela jedem.
Zoufalý boj Maryši proti vůli rodičů a sňatku "proti Pánu Bohu", jež ústí v tragický závěr, je bezesporu snad nejsilnějším dílem české dramatiky. Je mnohem víc než truchlivým realistickým příběhem z vesnického prostředí. Jde o dílo rozměru "antické tragédie", které i dnes přes své stáří silně rezonuje a oslovuje. Manipulace, bezcitnost, pýcha, násilí, ponižování, majetnictví, nejsou jevy pouze zašlých časů, setkáváme se s nimi stále a přinášejí jen neštěstí a zmar. Maryša je však také strhující a jímavou hrou o lásce a touze po svobodě.
Drama Maryša je divácky velmi přitažlivé, nejen pro svůj silný a brilantně klenutý dramatický příběh, ale také díky atraktivnosti stěžejních postav hry. Mrštíkové je vytvořili neobyčejně plasticky a přesvědčivě.
Hostující režisér Martin Františák se k této látce na své umělecké cestě vrací již poněkolikáté. O svém pojetí zlínské Maryši říká: "Chci poslouchat text a herce. Nechat zaznívat situace v jejich prosté síle. Chci se do prostoru a tématu svého výkladu inscenace pořádně a zhluboka zadívat."

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Martin Františák
scéna: Jan Štěpánek
kostýmy: Marek Cpin
hudba: Nikos Engonidis
pohybová spolupráce: Sergej Sanža
 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 30 minut (včetně přestávky)
Premiéra:26.04.2008 - 19:00
Derniéra:09.03.2010 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme