Merlin aneb Pustá zem

Tankred Dorst
Program

legenda o králi Artušovi jako divadelní freska o snech, nadějích a úzkostech

Merlinem jsem chtěl ukázat, že koberec našich konvencí, morálky, našich úmluv a všeho, co jsme si tak hezky vymysleli, je tenounký, pod ním je kamení, pustá zem..."
Tankred Dorst

V mýtech a legendách jsou uloženy všechny prazákladní životní situace. Právě proto se Tankred Dorst, jeden z nejznamenitějších současných dramatiků, nejen německých, ale i světových, rozhodl bezmála před třiceti lety pro napsání díla inspirovaného "artušovskou" tematikou.

Jeho Merlin aneb Pustá zem čerpá z okruhu těchto slavných bájí - je zde uchováno prakticky vše ze známé látky: zrození ďáblova syna kouzelníka Merlina, který se stane vychovatelem a posléze i rádcem svého chráněnce a "předurčeného vládce" Artuše, bájný meč Excalibur, Artušovo kralování a jeho vynález "kulatého stolu" jako symbolu spravedlivého světa, nevěra královny Ginevry s Artušovým přítelem, rytířem Lancelotem, trnitá pouť rytířů za grálem, jejich neúspěšný návrat, Parsifalova cesta k poznání a prozření, pomsta a zrada bastarda Mordreda i poslední boj otce se synem a konec říše.
Do svého svébytného a fascinujícího zpracování však autor vložil co nejvíce z pohledu současného člověka. Prostřednictvím pověsti se dotýká mnohých problémů dnešního světa. Také jeho hrdinové mají rysy a vlastnosti současných lidí. Paradoxně ústy legendárního válečníka, krále Artuše, se ptá: "Proč jsou vlastně války na světě? Co svádí desetitisíce rozumných lidí k tomu, aby se vzájemně pobíjeli? Je snad v lidech nějaké temné, nevyzpytatelné hnutí mysli, které je s neutuchající silou žene smrti vstříc?"
Podle Dorsta je tato hra o také čase, o jeho plynutí, a tedy i o stárnutí lidí i idejí. Artušovy idealistické představy a cíle, které mu vnukne jeho "poradce" a inspirátor mág Merlin, jsou východiskem k rozehrání palčivého tématu ztroskotání utopií: "Zestárnou i ideje? Stárnou a umírají jako lidé? - Stárnou také ideje? A naše říše? Přetrvá nebo zanikne s námi?" S tímto motivem je pak úzce spjato téma střídání generací a věčného generačního konfliktu, který vyústí ve vzpouru a boj syna proti otci a naopak.
Sám autor o svém Merlinovi napsal: "Co mě na Merlinovi lákalo, byla možnost přinášet velké obrazy, zacílit fantazii diváka na něco velkého. Merlin je příběh z našeho světa." Dorstův Merlin aneb Pustá zem je dílo plné dramatických obrazů i bohatého děje, vášní i hlubokých myšlenek. Je to je rozsáhlá divadelní freska, která byla v České republice uvedena zatím jen čtyřikrát. Páté zpracování se stalo výzvou pro uměleckého šéfa Městského divadla Zlín Dodo Gombára.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Dodo Gombár
hudba: Richard Dvořák
autorská spolupráce: Ursula Ehler
překlad: Vladimír Tomeš
úprava textu: Jana Kafková
scéna: Marek Hollý
kostýmy: Lucie Labajová
 

Scéna:Velký sál
Délka představení:3 hod. 15 min.
Premiéra:25.04.2009 - 19:00
Derniéra:24.06.2009 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme