Na flámu

Tom Stoppard
Program

aneb Jak prožít naplno jeden bláznivý den ve Vídni

Kdo zná muzikál Hello, Dolly, nebo ještě lépe Nestroyovu hru …pořádně si zařádit…, bude mít v zápletce jasno. Stoppard si vzal jako základ Nestroyovu komedii, zachoval základní postavy a základní rysy zápletky, ale oživil ji svou mistrnou prací s jazykem. Komedie Na flámu proto v sobě umně mísí prvky vídeňské lidové frašky a konverzační lehkost anglických komedií.

Jsme na přelomu devatenáctého a dvacátého století. Majitel hokynářství Zangler (Radoslav Šopík) vyráží do centra Vídně na námluvy, za svou nastávající, vdovou a majitelkou modního salonu madam Knorrovou (Michaela Doleželová). A do Vídně posílá k přísné slečně Blumenblattové (Helena Čermáková) také svou schovanku Marii (Eva Borovičková), kterou potřebuje skrýt před chudým nápadníkem Sondersem (Roman Blumaier). Jenže do Vídně se nakonec tajně vydávají také Zanglerovi dva podřízení: obchodní příručí Weinberl (Zdeněk Julina) a učedník Kryštof (Josef Koller), aby si konečně něco užili a, jak sami říkají, obstarali svou minulost. Co se všechno semele, zamotá a zamíchá během jednoho večera ve Vídni, už nebudeme prozrazovat. Ale vše se v ní děje v duchu jedné věty, kterou na odchodu z hokynářství řekne Zangler: "Jeden špatný krok a máme na krku frašku."

Okouzlující Vídeň přelomu století je místem, kde si Rakousko-Uhersko ještě uchovávalo všechny své půvaby "zlatého věku", a zároveň do něj jemně pronikají vlivy průmyslové revoluce. Je to živá obchodní tepna, srdce říše, v kterém se mísí módní vlivy, ba dokonce podléhá módním výstřelkům, a v níž zní jazyky celého světa. Být ve Vídni znamenalo zažít velký svět. Právě proto do něj postavy vyrážejí na flám. Vyražte s nimi, milí diváci.

Anglická konverzačka s vídeňskou lidovou fraškou a typicky stoppardovskou intelektuální hravostí jdou v této komedii ruku v ruce. A do toho: někdy vám při čtení Stoppardových replik, které přičlenil postavám, vystane na mysl monthypythonovský humor, který byl na začátku osmdesátých let, kdy tato adaptace Nestroyovy hry vznikla, v Anglii velmi populární.

Na flámu. Jiskrná komedie.

Realizační tým:

překlad a režie: Šimon Dominik
dramaturgie: Vladimír Fekar
scéna: Karel Čapek
kostýmy: Aneta Grňáková
hudba: Matěj Kroupa
choreografie: Martin Pacek

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 30 min. (včetně přestávky)
Premiéra:17.09.2011 - 19:00
Derniéra:22.05.2012 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme