R. U. R.

Karel Čapek
Program

drama, které předběhlo svou dobu

Umělí lidé, umělá inteligence, vznik života umělou cestou - to je atraktivní téma, které vzrušuje lidstvo odedávna. O nebezpečí zásahu do přírody a zneužití vědy, jež se může v důsledku obrátit proti lidem, napsal už v roce 1920 varující sci-fi drama Karel Čapek.
Hra R.U.R. (Rossum´s Universal Robots) ihned po svém uvedení zaznamenala obrovský ohlas. Snad ještě větší úspěchy než ve své vlasti, s ní autor slavil v zahraničí. Byla přeložena do mnoha jazyků a hrála se doslova po celém světě. Karel Čapek se právě díky R.U.R. stal věhlasným světovým spisovatelem. Slovo "robot" (název Čapkových umělých lidí), jež vymyslel jeho bratr Josef, přešlo do mezinárodního slovníku.
Čapkovi roboti však nejsou žádné mechanismy z koleček a plechu, ale tvorové vyrobení (nebo vlastně stvoření) z jakési organické hmoty, která se svou povahou velmi podobá tkáni člověka. V době kdy Karel Čapek hru napsal, byl vznik živých organismů jiným způsobem, nežli přírodní cestou zrodu, naprostou utopií. Dnes jsme o krok dál, ale i o krok blíž Čapkovým vizím. Může se stát, to, co ve svém sci-fi dramatu předpověděl?
Děj hry je zasazen na ostrov, na kterém pod vedením specializovaného týmu odborníků akciové společnosti Rossum´s Universal Robots probíhá velkovýroba umělých lidí - efektivní a levné pracovní síly. Roboti (vizuálně se nelišící od lidských bytostí) disponují úžasnou inteligencí a výkonností. Na rozdíl od člověka však nemají žádné emoce ani jakýkoli cit. Svět začíná být těmito pracovními náhražkami lidí zaplaven, ale současně dochází ke katastrofálnímu jevu. Řád přírody byl narušen - a tak se přestávají rodit děti. Soucitná manželka Harryho Domina - ředitele továrny a autora celého projektu, Helena, přemluví doktora Galla, aby dal robotům duši. Takto upravení roboti si uvědomí svou převahu nad lidmi a vyvolají válku, během níž je veškeré lidstvo povražděno. Zničen je ale také návod na výrobu robotů. Čapek však nenechává závěr hry beznadějný. Život na Zemi snad bude pokračovat, protože se v umělém člověku probudil lidský cit - láska...
Drama R.U.R. bylo ve své době dílem převratným. Kladlo si totiž otázky o existenci i o budoucnosti tohoto světa. Hra je vzrušující i tím, že každá její postava má "svou pravdu". Téma R.U.R. je dnes ožehavější než v době vzniku. S vědeckým pokrokem a diktátem trhu se totiž stává skutečně aktuálním.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Jiří Fréhar
dramaturgie: Jana Kafková
scéna a kostýmy: Jan Dušek
slide show: Radek Pluhař
hudba: David Švorc
pohybová spolupráce: Hana Geržová
 

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 40 min. (včetně přestávky)
Premiéra:17.06.2006 - 19:00
Derniéra:18.03.2008 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme