Sluha dvou pánů

Carlo Goldoni
Program

zamotaná komedie

Nejpopulárnější a nejznámější komedie plná záměn a radosti ze hry o sluhovi, který si dokáže se vším poradit, i když se přitom nahoní jako pes.

Sluha dvou pánů patří mezi nejoblíbenější veselohry světového repertoáru. Napsal jej slavný italský komediograf Carlo Goldoni, pozdější velký odpůrce improvizované komedie dell´arte. Nicméně, toto jeho nejpopulárnější a zřejmě také nejznámější dílo, je psáno právě ve stylu zmíněného žánru. To znamená, že se v komedii vyskytuje plejáda komediálních typů, které vytvářejí plejády komických situací. Jádrem humoru je "vydávání se za někoho jiného", což plodí hromadu nedorozumění, vždy se zaručeným účinkem.

Nejde o nic jiného, než o legraci, zábavu, čistou radost ze hry - o divadlo, kterému se smáli lidi na tržištích a náměstích, aby ze sebe setřásli své starosti. Bavili se bez výpravných dekorací, ale hlavně díky umu herců-komediantů, vtipu dialogů a špílců a vůbec plnokrevnosti tohoto lidového divadla.

Ve hře jsou dvě dvojice zamilovaných párů - naivní mladí Clarice a Silvio, rafinovanější a zkušenější Beatrice a Florindo, dále držgrešle Pantalone, mudrlant Doktor, "holka pro všechno" hostinský Brighella, prostořeká Smeraldina a všem samozřejmě vévodí postava hlavní, všemi mastmi mazaný sympaťák, sluha Truffaldino. Zápletka je velmi jednoduchá, ale zaplete se velmi složitě - aby se nakonec velmi jednoduše rozpletla. Jak říká už název, Truffaldino slouží dvěma pánům současně, aniž by to dva os sobě vzájemně věděli, což je "pohonným motorem" této půvabné komedie.

O tom, jak se Truffaldino umí ohánět - jak bezbřehá je jeho výřečnost a obratnost, jak velký má stále hlad, jak krásně umí lhát i jak se zamiluje, na to se přijďte podívat do našeho divadla!

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Jakub Nvota
překlad: Eva Bezděková
úprava textu: Jakub Nvota a Jana Kafková
scéna a kostýmy: Michaela Hořejší
hudba: David Rotter
 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 40 min. (včetně přestávky)
Premiéra:05.12.2009 - 19:00
Derniéra:05.11.2012 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme