Švejk

Jaroslav Hašek
Program

divadelní adaptace nejslavnějšího českého humoristického románu

Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války jsou jednou z nejvýznamnějších knih české literatury. Dílo bylo oslavováno, ale i zatracováno. Jaroslav Hašek, bohém, opilec, genius, mystifikátor i outsider společnosti, je díky němu zřejmě naším nejznámějším autorem. Svědčí o tom pouhý fakt, že román byl přeložen do 58 jazyků.
Hrdina románu Josef Švejk se stal naším národním majetkem. O obecné představě Švejka se nepochybně zasloužily i notoricky známé ilustrace Josefa Lady. Švejka tzv. každý zná. Většinou však jen zprostředkovaně. Kolik z nás jej skutečně četlo?
Dodnes vedou spory, zda byl Švejk opravdovým blbem, nebo své blbství svému chytře hrál. Z jeho jména vznikl pojem "švejkovina", což má být cosi jako vychytralé ulejváctví, předstírání hlouposti ku vlastnímu prospěchu či jakási připitomělá recese. To vše je důsledek zjednodušeného pohledu, povrchní znalosti díla a jeho častých dezinterpretaci.

Švejk byl mnohokrát dramatizován a zfilmován. Haškův román je rozsáhlý, čtyřdílný, nadto nedokončený. Tvůrci všech adaptací proto nutně hledají svou originální cestu k uchopení látky. Nejinak je tomu i v naší inscenaci. Scénář pro zlínské divadlo napsal režisér inscenace Jan Jirků. O své inscenaci říká:
"Moje dramatizace je moje interpretace toho, co jsem četl... Doufám, že teď nastane souznění mezi mnou a diváky. Budu se snažit interpretovat ten román v celé šíři tak, jak na mne působí. Chci, aby naše představení bylo legrační, ale zároveň si přeji zachytit i tu úzkost, která vychází z hlavní situace celého románu a sice té, že všichni jak tam jsou jdou buď na smrt, nebo přinejmenším zabíjet. A aby to divákům nepřišlo příliš smutné, budou se při tom smát."Výraznou výtvarnou podobu inscenace zaručuje scénografie Hynka Dřízhala a kostýmy Terezy Venclové. Zazní i mnoho autentických dobových písní, za živého hudebního doprovodu Richarda Dvořáka, ale i scénické hudby Vratislava Šrámka.
Jaroslav Hašek první světovou válku zažil na svou kůži. Stvořil "hrdinu", který si ve vší nesmyslnosti a hrůze zachovává humor, osobitý postoj a vnitřní svobodu. A stal se mýtem.
Švejka uvádíme na scénu, protože jeho přesah do současnosti je nesporný. Trefně to vyjadřuje "haškolog" Radko Pytlík: Švejk není přihlouplý prosťáček ani archetyp rakouských vojenských sluhů, ale je to velice zajímavý typ, který odkrývá skutečnost podobně, jako odkrýváme karty nebo diagnostikujeme jednotlivé části organismu, abychom se dostali věci na dřeň. Naučíme-li se chápat Švejka, pochopíme i Haška v celé jeho komplexnosti. V jeho ironii, schopnosti nazývat věci pravými jmény. Což je důležité i pro dnešek. V tom je jeho kouzlo i poselství.

Švejk se objeví na zlínské scéně po třiceti letech. Po oblíbeném Stanislavu Třískovi v titulní roli uvidíte Jana Leflíka.


 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 30 minut (včetně přestávky)
Premiéra:20.06.2009 - 19:00
Derniéra:17.06.2010 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme