Tajemství Viléma Storitze

Jules Verne - Arnošt Goldflam
Program

napínavý příběh plný záhad

Jules Verne, byl autorem mnoha bestsellerů a díla obrovského rozsahu a obliby. Jako průkopník sci-fi žánru, svými předpověďmi a předobrazy vědecko-technických objevů v mnohém předešel svou dobu. Stál vždy na straně dobra a zdravého rozumu, upozorňoval na to, že převratný vynález v nesprávných rukou může být velmi nebezpečný. Toto varování nechybí ani v románu Tajemství Viléma Storitze, který se však přece jen od ostatních typických "verneovek" trochu liší. Fantastický vynález, o který zde jde, je elixír neviditelnosti - chemický prostředek, který oproti jiným autorovým předpovídaným objevům, doposud (naštěstí) nikdo nezrealizoval.
Děj se odehrává v Maďarsku, kam z Paříže přijíždí na svatbu svého bratra, portrétisty Marca, inženýr Henri Vidal. Budoucí štěstí novomanželů má však v úmyslu zničit zlosyn Vilém Storitz, syn zemřelého věhlasného německého chemika a alchymisty. Miluje totiž Marcovu nevěstu Myru a chce se jí zmocnit za každou cenu. Za pomoci kumpánů Herrmana a Uršuly, zneužije objevu svého otce - již zmiňovaného elixíru neviditelnosti - a způsobí mnoho ničemností. I v tomto příběhu však Verne nenechá zvítězit zlo, takže po mnoha zapeklitých situacích vše dobře dopadne.
Autorem jevištní adaptace románu je Arnošt Goldflam, výrazná postava české kulturní scény - dramatik, prozaik, režisér i herec. Hru nastudoval hostující režisér Ondřej Elbel (bývalý žák Arnošta Goldflama), jehož domovskou scénou je brněnské HaDivadlo. Ve své inscenaci využívá napětí, atmosféry tajemna, ale také groteskního humoru a nadsázky.
Inscenace je určena především mladým lidem, obdivovatelům díla Julese Verna - a samozřejmě všem, komu je tento žánr milý.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Ondřej Elbel
dramaturgie: Jana Kafková
scéna: Pavel Borák
kostýmy: Zuzana Přidalová
fantastické přístroje: Jaromír Ryšavý
hudba: Loom Ear
 

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod.
Premiéra:23.06.2005 - 19:00
Derniéra:24.05.2006 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme