Tartuffe

Molière
Program

nestárnoucí skandální komedie

Tartuffe. To slovo, to jméno zní skoro jako šifra, jako zaklínadlo. Co se za ním skrývá? Podvodník? Pokrytec? Svatoušek? Nebo skutečně příkladný muž? Ostře satirická komedie o umění slovní manipulace, o schopnosti nasadit si masku svatého, příkladného muže v situacích, kdy je to potřeba. O tom, že postava Tartuffa nachází živnou půdu především v takové společnosti, která poztrácela veškeré základní hodnoty nebo je v marastu doby právě hledá. Když ovšem narazí na Tartuffa, nehledá ty hodnoty zrovna na nejlepším místě.

Tartuffe, umělec ve šmejdovství, jenž vás dokáže totálně oblbnout, umělec v nasazování líbezné masky. Falešný spasitel našich životů. Sladká reklama, která vás ukecá a které nelze odolat.

Říká se, že každá doba má své Tartuffy. Jakého Tartuffa tedy máme my?

 

Chci, aby byl náš Tartuffe jako chlapík z reklamy, který vás zbaví problémů. Oddluží, vyléčí z rakoviny, zařídí vše. Je velmi, velmi těžké mu nenaletět. NA HŘE MĚ NEJVÍC ZAJÍMÁ TA POSLEDNÍ SCÉNA - ZJEVÍ SE DEUS EX MACHINA A VŠECHNO V DOBRÉ OBRÁTÍ - tak říkám si, že Moliére je příliš dobrý autor na takový kýčovitý konec, a samozřejmě to lze vysvětlit tím, že to napsal na popud krále - ale myslím, že Moliére byl chytřejší než Ludvík a že tam zaklel něco tajuplného, co možná celého Tartuffa převrací naruby a zásadně proměňuje, KDO NA ČÍ STRANĚ V TÉTO HŘE STOJÍ A KOLIK ŽIVOTŮ MÁ TARTUFFE.

Pavel Khek, režisér

 

Překlad Vladimír Mikeš

Úprava Vladimír Fekar a Pavel Khek

 

Režie Pavel Khek

Dramaturgie Vladimír Fekar

 

Scéna Michal Syrový

Kostýmy Agnieszka Páta Oldak

 

Premiéra: 10. prosince 2016 ve Velkém sále

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 40 min. (včetně přestávky)
Premiéra:10.12.2016 - 19:00
Derniéra:25.10.2017 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme