Výborná kachna

Neil Simon
Program

ztřeštěná americká komedie ze současnosti

Když stojíte v zákulisí vyprodaného divadla a slyšíte vlny smíchu, je to ten nejkrásnější zvuk na světě a nikdy se ho nenabažíte. (Neil Simon)
Není kachna jako kachna. Vypečená s křupavou kůrčičkou může být výtečnou pochoutkou, ale v přeneseném slova smyslu to může být také něco na způsob výmyslu, fámy nebo poplašné nepravdivé zprávy (anglicky "rumor"). Obojí a ještě k tomu i spousta legrace se nachází v komedii Výborná kachna.
Autor hry Neil Simon je nejúspěšnější a nejhranější americký dramatik 2. poloviny 20. století, nekorunovaný král broadwayských činoherních scén (vzpomeňme např. jeho hry ...vstupte!, Bosé nohy v parku, Sliby chyby a další). Ztřeštěná komedie Výborná kachna (v originále se hra jmenuje Rumors), která patří mezi jeho další jevištní triumfy, se na Broadwayi dočkala více než 530 repríz. Neil Simon v ní opět prokazuje, že je opravdový virtuóz veseloherního žánru. Ve hře je mistrně vystavěná zápletka s překvapivou pointou, celá plejáda ironického humoru se spoustou zvratů, znamenitě vykreslené postavy a nesmírně vtipný brilantní dialog.
Děj se odehrává na večírku, který se oslavencům i jejich hostům poněkud vymkne z rukou. - Představte si oslavu desátého výročí sňatku, kterou ve svém domě uspořádá náměstek newyorského starosty. Přijíždějí první pozvaní přátelé. Zjišťují, že si pán domu z neznámých důvodů prostřelil ušní lalůček, ztratil vědomí a jeho manželka prostě zmizela. V kuchyni je nachystána spousta jídla, ale hostina zůstala nepřipravená. Vše vypadá navýsost podezřele. Hrozící skandál, který by mohl kariéru vysoce postaveného muže ohrozit, je třeba zažehnat. S každými nově příchozími hosty se kupí lži a výmysly. Fáma plodí fámu a nikdo už se v daném stavu neorientuje. Když do domu vtrhne policie, hrají hosté "role" svých hostitelů a dochází až k absurdním situacím, při kterých si představitelé "newyorské smetánky" mohou skutečně "pořádně zařádit".
Můžete se těšit na chytrou zábavu a na herce Tamaru Komínkovou, Tomáše Stolaříka, Romanu Julinovou, Luďka Randára, Dušana Sitka, Milenu Marcilisovou, Milana Hlouška, Evu Daňkovou, kteří představují tři velmi originální manželské páry a na Radoslava Šopíka (v roli policisty). Menší roli jeho kolegyně s vysílačkou hraje inspicientka Marie Petříková.
Komedii v české premiéře nastudoval režisér Zdeněk Dušek, který svůj smysl pro humor osvědčil např. nedávno při osobitém pojetí Figarovy svatby.

Realizační tým:

dramaturg: Jana Kafková
režie: Zdeněk Dušek
překlad: Alexander Jerie
scéna: Jaroslav Máčal
kostýmy: Pavlína Zarodňanská

 

Scéna:Velký sál
Délka představení:2 hod. 40 min. (včetně přestávky)
Premiéra:21.04.2007 - 19:00
Derniéra:27.12.2008 - 19:00
Aktuální program:

Kdy hrajeme