Pavel Leicman

Škola základ života
Pozice:
Datum narození:28.07.1942
Místo narození:Deblín
Vzdělání:Průmyslová škola elektrotechnická, JAMU v Brně
Umělecká historie:Začínal jsem v 18 letech s ochotníky v domovské vsi Chudčice, pokračoval jsem s ochotníky v divadle Svatoboj, souborem Závodního klubu Závodů Jana Švermy Brno a se znojemskými ochotníky v době mé vojenské služby. Po skončení studia na JAMU Brno jsem působil rok v divadle Petra Bezruče v Ostravě, pak 12 let v Divadle pracujících Gottwaldov, 10 let v Mahenově činohře ND Brno (tehdy Státní a Zemské divadlo), rok a půl jsem byl hlasatelem Českého rozhlasu Brno a od ledna 1993 dodnes jsem zaměstnancem a spolupracovníkem Městského divadla Zlín.
Znamení:Lev
Zlozvyk:Dobré víno miluji.
Oblíbené:
Role:Role, na které rád vzpomínám: Lucius (Hrátky s čertem Jana Drdy s ochotníky v Chudčicích); Zelenka (Filosofská historie Aloise Jiráska s ochotníky ve Svotoboji); Riri (Naše drahé děti Nikola Manzariho s ochotníky ve Znojmě); Hoederer (Špinavé ruce J. P. Sartra na JAMU); Cleant (Lakomec, Moliére v Divadle P. Bezruče Ostrava); v Divadle pracujících Gottwaldov: Francek (Maryša); Mortimer Brewster (Jezinky Bezinky); Benny McLoud (Luigiho srdce aneb Poprava tupým mečem); Petr (Dům pro nejmladšího syna); Honza (Jolanka) Laertes (Hamlet); Karel (Parádní pokoj); Ilko Juha (Patetická sonáta); Wall (Sestup Orfeův); Diego de Trujillo (Královský hon na slunce); Tartuffe (Tartuffe neboli Podvodník) Edmund (Král Lear); Účinkování v Divadélku v klubu ve hrách I. Kučery Tmavomodrý svět a Rezervováno pro vás. V ND Brno: Lavrucha Kumakin (Třetí patetická); Giacomo Franci (Komedianti na obtíž); Major (Rozmarné léto); Jiří (Matka); Matěj (Klíč od země); Hower (Dáma s doutníkem); Bobin, Nomancourt, Felix (Slaměný klobouk); Vratko (Radúz a Mahulena); Šumbal (Naši furianti) v MDZ: Walter (Natěrač); Inspektor Thomas (Neočekávaný host); Kauko, malíř (Čarodějka); Antonín (Zatáčka); Bumbul Bumbul (Klaun); hrabě z Foehnu (Dvojhlavý orel); Sarka Farka (Hrátky s čertem); Polonius (Hamlet); Veršinin (Tři sestry II); Hrobník Poprava (Valašské remazury); Sarastro - Schikaneder (Kouzelná flétna); Kolumbus (Deníky Kryštofa Kolumba); Georges Talbot (Marie Stuartovna); Petr Dubský (Naši furianti); Stravinský, Matouš Lévi (Mistr a Markétka); Hrabal st. (Život je zatraceně krásnej); Myrtillos (Smrt Hippodamie); Hrabě z Glostru (Král Lear); Faust 3 (Faust); Hachamel (Andělé všedního dne); Josef (Armagedon na Grbu); Hauk - Šendorf (Věc Markopulos); Včelný (Je třeba zabít Sekala); V Divadélku v klubu: Karel (Srdce krásné, slivovice plné); Papá, Rajmont (Madam Piaf)
Citát:Moc nemluv, ať nikdo nepozná, že jsi hloupý (Říkal můj dědeček, když jsem byl malý.)
Kniha:Každá dobrá.
Hudba:Tradiční jazz.
Dílo:Artur Honneger: Král David
Jídlo:Maminčin králík v nádivce.
Činnost:Pěší turistika, zvelebování domu.
Zvíře:Kůň
Jiné aktivity:V době angažmá v ND Brno intenzivní umělecká práce v Českém rozhlase Brno. V prvních letech v MDZ práce v dabingu, později natáčení filmů se studenty UTB. 16 letá pedagogická spolupráce s ZSVOŠU, z toho 10 let ve funkci vedoucího oboru Hudebně dramatické umění.