Helena Čermáková

Pozice:
Datum narození:18.08.1957
Místo narození:Brno
Vzdělání:Janáčkova akademie múzických umění. Nejdříve jsem se stala členkou amatérského divadla v Brně. V pozdější době jsem jedním ze zákládajících členů recitačního souboru PEGAS. To s sebou přináší častou účast na divadelních přehlídkách a recitačních soutěžích.
Umělecká historie:Po absolvování JAMU přijímám angažmá ve zlínském divadle. V zápětí dostávám nabídku na hostování v Realistickém divadle v Praze (nynější Švandovo divadlo). Už na JAMU vzniká můj večer šansonů a později se k nim přidávají nové projekty. V posledním období jsem hostovala v brněnském HaDivadle - v inscenaci Peřeniště, v brněnském Divadle U stolu - v inscenaci Oresteia
Znamení:Lev
Zlozvyk:Přece je sama neprozradím
Oblíbené:
Role:K nejmilovanějším určitě patří Marie z Vojcka, Kostelnička z Její pastorkyně, Myrtle z Království božího na zemi, Raněvská z Višňového sadu, Lady v Sestupu Orfeově, Markýza de M. z Nebezpečných vztahů, Linda ze Zahraj to znovu Same, Hippodamie ze Smrti Hippodamie a Máša ze Tří sester. R. Hoderová z pařeniště (HaDivadlo), Klytaimnéstra z Oresteiy (Divadlo U stolu), Edith Piaf z inscenace Madam Piaf.
Citát:Na nic podobného si nepotrpím.
Kniha:Nikdy jsem neměla jen jednu. Mám spíš oblíbené autory - I. B. Singer, CH. Potok, S. Zweig, G. Marquéz
Hudba:Z vážné muziky je mi blízký A. Dvořák, G. Verdi, Grieg, Mozart. Současnost - Tom Waitz, D. Rice
Dílo:Líbí se mi obrazy G. Klimta, J. Miróa, obdivuji architekturu Hundertwassera, Gaudího a sklo Libenského a Kopeckého.
Jídlo:Mám ráda téměř všechno. Je těžké vybrat.
Činnost:Čtení vleže a zahrádkaření.
Zvíře:Jako bývalá majitelka pejska a nynější chovatelka kocourka snad už nemusím nic dodávat.
Jiné aktivity:Film - Archa pro Vojtu, Ema Destinová Televize - Četnické humoresky, Ranč u Zelené sedmy, Jeskyně běsů … Dabing ve zlínském a brněnském studiu, reklamy. Spolupráce s brněnským a olomouckým rozhlasem např. v rozhlasových hrách: Agatha Christie, Matka Treza aj. Studenstské filmy např.: Alzheimerův labyrint, Janek a Anežka aj. Ocenění: Křišťálová růže (2007) nejvyšší ocenění v oboru přednesu poezie a prózy (Poděbrady)