Jana Kafková

Pozice:
Datum narození:15.05.1959
Místo narození:Praha
Vzdělání:JAMU v Brně, obor herectví
Umělecká historie:Roční angažmá ve Slováckém divadle, pak opět roční angažmá v HaDivadle a od roku 1985 už ve Zlíně. Nějaký čas při hereckém úvazku ještě lektorka dramaturgie. Od roku 1992 dramaturgyně.určitou dobu pedagogická činnost na ZSVOŠU - dějiny divadla.
Znamení:Býk
Zlozvyk:Například mračení se. Kdekdo mě podezírá z permanentní naštvanosti či smutku.
Oblíbené:
Role:Když je vypočítám, bude mi určitě líto nějaké, kterou jsem vynechala. Mnohdy ani nezáleží na úspěšnosti kusu, ale na mém vztahu k němu a na atmosféře, za jaké vznikal. Z posledních let mám hodně pod kůží Tanec na konci léta… a Mistra a Markétku. V bratislavském divadle Aréna Enquistovu hru V hodině rysa. Z inscenací našeho divadla, na kterých jsem se nepodílela, jsem si snad nejvíc oblíbila kousek Ještě žiju s čepicí, věšákem a plácačkou. A z dob svého hereckého působení to bylo v roce 1989 Albeeho Pobřeží, ve kterém jsem hrála ještěřici Sáru.
Citát:Já mám rčení a přísloví moc ráda. Třeba: "Kde blb, tam nebezpečno" - což je, jak známo, velké moudro Jana Wericha. Nebo "Samochvála smrdí" - to zase říkávala moje maminka. A ještě jedno, které je bohužel velmi pravdivé - "Svět chce být klamán" Koukám, že všem trochu chybí optimismus...
Kniha:Nedovedu určit jednu. Mám oblíbenou knihovnu… V ní si opakovaně s gustem čtu Daniila Charmse. Stále obdivuji román Mistr a Markétka. Ovšem Medvídka Pú považuju rovněž za zásadní literaturu.
Hudba:Převážně klasická, tedy tzv. vážná hudba. Je úžasná a léčivá. Také si ráda poslechnu Radúzu, Navarovou, Nohavicu, irské balady a mnoho dalšího… Jsem ovšem velkým vyznavačem ticha. Kdyby existovalo CD s tichem, které přehluší všechen hluk - to by bylo něco pro mě.
Dílo:Dílo přírody. Nebo třeba Rybova Vánoční mše. Karlův most. Reynkovy grafiky. Skácelovy básně. Munchovy obrazy. Všechno, co stojí za obdiv.
Jídlo:Kromě buchtiček s krémem všechno. Bohužel. Čím dál víc...
Činnost:Dobré popovídání si s dobrými a chytrými lidmi. Taky houbaření - to je pro mě velká relaxace, mé okolí to však tuto mou vášeň hodnotí skoro jako úchylku.
Zvíře:Náš pes Aslan. Psi a kočky vůbec. Savci. Nedávno jsem byla v Zoo, tak teď ještě lenochod.
Jiné aktivity:Trochu toho bývalo kdysi po škole - ale nic natolik významného, aby to stálo za zmínku. Teď se tiše věnuji už jen své profesi, zalezlá jako myš v divadle.