Baťa Tomáš, živý: inscenaci zlínského divadla natočí Česká televize

Program

Baťa Tomáš, živýBaťa Tomáš, živýJedinečnou inscenaci Městského divadla Zlín v režii Doda Gombára Baťa Tomáš, živý, která se věnuje regionálnímu tématu, osobnosti slavného zlínského obuvníka Tomáše Bati, bude ve dvou květnových dnech natáčet Česká televize.

Natáčení inscenace se uskuteční za podpory statutárního města Zlína, Zlínského kraje a Nadace Tomáše Bati v termínu 24. a 25. května během jednoho večerního a jednoho dopoledního představení. V prodeji je omezený počet vstupenek, jelikož natáčecí štáb má některá sedadla v sále vyblokována. Stále ještě je možné získat lístek a tuto inscenaci vidět na jevišti. Poté už bude k vidění pouze ze záznamu.

„Jsem rád, že vznikne záznam inscenace, která, troufám si myslet, má nejen pro svůj region v jistém slova smyslu až dokumentární význam. Doufám, že televizní médium nahlédne na jeviště z nové, nečekané strany. Na výsledek jsem moc zvědavý,“ řekl režisér inscenace Dodo Gombár.

Titulní roli svěřil režisér Gustavu Řezníčkovi. Spolu s ním je na jevišti k vidění dvacítka dalších hereckých tváří, např. Marta Bačíková, Jan Leflík, Petra Králová, Radoslav Šopík, Pavel Leicman, Rostislav Marek, Josef Koller, Pavel Vacek, Zdeněk Lambor, Eva Daňková a další.

„Jako každý herec se s inscenací, která mi přiroste k srdci, a která se pro mě stane jaksi významnější, než většina ostatních, loučím nerad. A proto, ačkoliv si uvědomuji, že televizní záznam divadelní inscenaci málokdy neublíží, beru tuto situaci, kdy Nadace Tomáše Bati prosadila a z velké části zajistila natočení naší již odderniérované inscenace „Baťa Tomáš, živý“, jako výraz jejich uznání a úcty naší práci. A toho si velice vážím. Děkuji a nezbývá, než si přát, aby se záznam České televize vydařil co nejlépe,“ řekl představitel titulní role Gustav Řezníček.

Dílny zlínského divadla připravily do inscenace originální scénu podle návrhu Lucie Labajové, která přináší výrazný vizuální zážitek. Největším scénickým prvkem je svitovská brána v dějinách času, která má včetně portálů rozměr 11 metrů na šířku, 4,5 metrů do hloubky a 6 metrů na výšku. Bránu nese šest sloupů jako ve Svitu a je dvoupodlažní.

V nové divadelní sezoně se diváci mohou těšit na pokračování baťovské trilogie. Zatímco první díl trilogie s názvem Baťa Tomáš, živý v režii Doda Gombára se věnoval osobnosti Tomáše Bati, druhý díl se zaměřuje na osobnost Jana Antonína Bati a zlomové situace jeho života, které souvisí nejen s jeho osobním příběhem a příběhem celé baťovské dynastie, ale také s příběhem českého národa.

Autorem scénáře je Peter Pavlac, významný slovenský dramatik, který už opakovaně prokázal svůj cit pro divadelní zachycení osudu velkých osobností dějin (Einsteinova žena – o Albertu Einsteinovi, Červená princezná – o manželce a dceři Leonida Brežněva, Slovo Válkovo – o básníku Miroslavu Válkovi atd.)

„Na osudu Jana Antonína Bati ho zajímají klíčové momenty, to, za jakých okolností nepodpořil exilovou vládu a proč, ale také jeho nezměrná, až mesianistická touha vytvářet i díky podnikání lepší civilizaci, která vedla k vytváření měst v Brazílii,“ doplňuje dramaturg Vladimír Fekar.

Osobnost Jana Antonína Bati vyvolává diskuse a nejednoznačné přijímání i v současnosti, i tento rozpor se bude text snažit zohlednit.

Novou hru nastuduje významný slovenský režisér Patrik Lančarič, který s dramatikem Peterem Pavlacem vytváří osvědčený tvůrčí tandem. Ve zlínském divadle již tato dvojice připravila inscenaci Agent František ve službách Sherlocka Holmese.

„Od slovenského týmu si slibujeme zcela nezaujatý pohled na osobnost, která ještě stále vyvolává jiskřivé diskuse,“ uzavírá Vladimír Fekar.