Budova MDZ: 50 let

Program

V sobotu 11. listopadu jsme oslavili 50 let divadelní budovy. A bylo to veliké!

Přesně 11. listopadu roku 1967 odehráli herci na jevišti Velkého sálu nového Divadla pracujících v Gottwaldově první inscenaci. Šlo o hru Jiřího Mahena Janošík v titulní roli s Miroslavem Moravcem. Padesáté výročí jsme letos na den přesně oslavili mimořádným uvedením úspěšného zbojnického muzikálu Malované na skle s Tomášem Davidem.

Večerní představení ve vyprodaném Velkém sále si u diváků vysloužilo dlouhý potlesk vestoje. Oslavy ale propukly už ve 14.00, kdy z foyer vyrazila na komentovanou prohlídku divadla stočlenná skupinka zájemců. Vedl ji osobně architekt Miroslav Řepa, který divadlo navrhoval. Ujít si ji nenechali ani jeho tehdejší spolupracovníci a zaměstnanci divadla. O dojemná setkání nebyla nouze... :)    

V 18.00 jsme v horním foyer za zvuku klavíru Richarda Dvořáka a u sklenky vína otevřeli velkou výstavu mapující 50 let života divadelní budovy. K vidění na ní jsou kromě velkého množství fotografií, které doposud nebyly nikde publikovány, např. také makety scén významných inscenací, ukázky kostýmů nebo dobový nábytek. Přístupná bude do konce listopadu.

V 19.00 jsme na jevišti pokřtili knihu dlouholetého divadelního výtvarníka Josefa Ruszeláka.

Návštěvníci si na památku mohli odnést domů některou z krásných historických pohlednic nebo třeba buttonek.

A nebyla by to správná narozeninová oslava, kdyby na ní chyběl dort! Upekly ho pro nás šikovné cukrářky z Delicany. Děkujeme!

Ani nejmenší diváci nepřišli zkrátka. V neděli 12. listopadu zaplnili Velký sál a užili si premiéru pohádky Tučňáci na arše s písničkami a s aktivní přestávkou plnou her a tvoření. Po představení na ně čekaly balonky a sladká odměna.