Od září 2017 bude uměleckým šéfem zlínského divadla Patrik Lančarič

Program

Prvního září 2017 nastoupí do funkce uměleckého šéfa Městského divadla Zlín divadelní a filmový režisér Patrik Lančarič. Na mimořádné schůzi v úterý 1. listopadu to všem zaměstnancům divadla oznámil ředitel zlínské scény Petr Michálek.

Jak bylo již delší dobu známo, současná umělecká šéfka Hana Mikolášková odchází z osobních důvodů a na vlastní žádost. Michálek k tomu dodává: S Hankou jsme o tom mluvili opakovaně. A opakovaně jsem jí přemlouval, aby pokračovala, protože její práce je úctyhodná a byli jsme sehraný tým. Její důvod je však zcela pochopitelný. Jsou naštěstí důležitější věci než práce, třeba rodina.  A hlavně - pevně věřím, že její vazba na zlínské divadlo tímto nekončí.“

Společně tak více jak půl roku hledali nového šéfa. A našli ho. Jmenuje se Patrik Lančarič, což pro zlínské publikum není zcela neznámé jméno. Mikolášková k tomu dodává: „Mám obrovskou radost, že mým nástupcem bude právě Patrik Lančarič. V jeho osobě přichází do Zlína nejen skvělý režisér, jehož práce sklízí zasloužené úspěchy napříč uměleckými obory a napříč Evropou, ale na pozici šéfa nastupuje energický, inspirující, moudrý, poctivý, zkušený a hluboce citlivý muž. A protože je vedle všech svých talentů Patrik mimo jiné i muzikant, tak se fanoušci Tančírků a dalších hudebních aktivit našeho divadla nemusí bát, že by o ně přišli.

Patrik Lančarič je absolvent VŠMU v Bratislavě. V letech 2002-2004 byl uměleckým šéfem činohry Státního divadla v Košicích. Od roku 2004 pracuje jako nezávislý režisér na volné noze. Spolupracoval s mnoha evropskými divadly v Německu (Thalia Theater Hamburg, Schauspiel Frankfurt), Norsku, Estonsku, Litvě, Polsku, Anglii, Švýcarsku, Holandsku, Portugalsku, Lucembursku a České Republice - ve Zlíně režíroval v roce 2014 adaptaci novely Hugo Vavrečky Agent František ve službách Sherlocka Holmese. V těchto dnech začal ve Zlíně zkoušet druhý díl baťovské trilogie, tentokrát o J. A. Baťovi - pod názvem Já, Baťa.

Na Slovensku pravidelně spolupracuje se státními i nezávislými profesionálními divadly (Slovenské národní divadlo, Divadlo Astroka Korzo ’90, Státní divadlo Košice, Slovenské komorní divadlo Martin, Štúdio L+S, ad.)

Z filmové tvorby jmenujme například jeho dokument o Ladislavu Chudíkovi či jeho celovečerní dokument o Markovi Brezovském Hrana. Společně s renomovaným dánským scénáristou Jannikem Tai Mosholtem je též podepsaný pod hraným filmem Runnig head. V současnosti dokončuje celovečerní dokument o Miroslavu Válkovi.

Pedagogicky působil na VŠMU v Bratislavě a na DAMU v Praze.

Lančarič se k nabídce vyjádřil takto: „Priznám sa, že ma ponuka vedenia zlínskeho divadla veľmi milo prekvapila a vlastne rovnako príjemne ma prekvapilo i moje konečné rozhodnutie na túto ponuku reagovať kladne. Nastúpiť do funkcie umeleckého šéfa v divadle s takým skvelým hereckým súborom a tradíciou je pre mňa veľká česť a zároveň záväzok. Môžem sľúbiť, že sa budem snažiť o zachovanie kontinuity a umelecky nadviazať na výborné výsledky Městského divadla Zlín, ktoré dosiahlo v posledných rokoch, pod vedením umeleckej šéfky Hanky Mikoláškovej a riaditeľa Petra Michálka. Chcem Zlínu dať zo seba to najlepšie a na svoju novú umeleckú i životnú etapu v Zlíne sa veľmi teším a dúfam, verím, že to bude obojstranné.“