Pro festivalovou cenu si na Setkání Stretnutie přijede Emília Vášáryová

Program

Zlínský divadelní svátek se blíží! Ve dnech 14. – 19. května se v Městském divadle Zlín uskuteční 23. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Festivalovou cenu převezme herečka Emília Vášáryová.

Patronem letošního ročníku je Radim Vizváry, známý český mim, performer, režisér, pedagog a choreograf. Patří mezi jedny z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. Do Zlína přijede s inscenací Sólo, za kterou získal prestižní Cenu Thálie, a festival s ní zahájí. Diváci ho uvidí také v inscenaci Pejprbój.

„Mám radost a je mi ctí, že mohu být patronem festivalu. Nejen pantomima dělá neviditelné věci viditelnými, ale byl to Hippokrates, který řekl: kde je láska k lidem, tam je i láska k umění. Věřím, že takovou formu lásky nabízí i svébytný festival Setkání Stretnutie. Zlíne, ZLOM VAZ,“ uvedl Vizváry.

Dalšími zajímavými hosty budou Slovácké divadlo Uherské Hradiště s novinkou Přes ploty, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací Vojna nemá ženskú tvár, nejlepší inscenací festivalu Nová dráma 2017, Cirk La Putyka s novocirkusovou básní Up End Down, oceněnou Cenou Divadelních novin jako Inscenace roku 2010 v kategorii Tanec a balet, nebo Národní divadlo Brno s dramatem U Kočičí bažiny – v něm se představí také zlínskému publiku důvěrně známí herci Helena Čermáková, Hana Tomáš Briešťanská a Tomáš David. Nové divadlo v Nitre uvede Annu Frankovou, která vynesla Lucii Korené cenu Dosky za nejlepší ženský herecký výkon minulé sezony.

V rámci festivalu budou opět uděleny dvě ceny. Během zahajovacího večera převezme cenu Martina Porubjaka za mimořádný přínos česko-slovenským vztahům herečka Emília Vášáryová. Poslední den festivalu oznámí agentura Aura-Pont vítězný text Dramatické soutěže, která převzala štafetu po ceně Alfréda Radoka.  

Poprvé vyrostou dvě festivalová šapitó. První bude v parku za divadlem a konat se v něm budou koncerty (Franc Alpa, Brajgel, Fresh Minute, Tančírek) a Slam poetry. Druhé šapitó je pro jedno jediné festivalové představení, které přiveze slovenské divadlo Teatro Tatro. Jejich ďábelská podívaná Majster a Margaréta bude patřit k jednomu z vrcholů letošního ročníku.

Na program divadelníci zařadili i oblíbené Masterclass. Pod vedením zkušeného lektora Marka Malůška proběhne pětidenní fotografický workshop. Dále jsou připravena tři tématická setkání s odborníky z divadelní branže: dramaturgem Vladimírem Fekarem, divadelním manažerem Petrem Michálkem a uměleckým šéfem Cirku La Putyka a hercem Rostislavem Novákem.

Doprovodný program bude opět celý zdarma.

Akreditovat se můžete tady.

 

 

2018

2017

2016

2015

Počet představení v hl. programu

13

17

15

13

Počet dní

6

5

5

5

Rozpočet

1 800 000

1 800 000

1 600 000

1 800 000

 

Celá zdravice Radima Vizváryho

„Velmi děkuji za důvěru, kterou ve mě vkládáte. Pantomimu dělám už dlouho a můžu srovnávat vývoj a proměny ve společnosti, jak lidé reagují na nonverbální vyjádření. Jsem svědkem zevnitř tohoto tichého umění a jak se vyvíjí technologie, události světa a vůbec společnost, tak skutečně pociťuji komunikační problém v různých rovinách (mezi jedinci, a skupinami lidí, ale i národy). Komunikace i díky virtuálnímu světu zrychlila a to může být zásadním problémem, protože v té rychlosti nedokážeme vyjádřit emoce a vytěsňujeme prostor, kde člověk přirozeně prožívá a rozhoduje se také srdcem.

Virtuální svět vytěsňuje přirozené lidské vyjadřování, protože ho lehce nahradíme textem, symboly, smajlíky. Díky tomu dochází k přetvářce a zároveň lidé začínají více věřit těm lžím, které produkují. Když dojde k setkání dvou lidských faktorů, které spolu musí komunikovat živě, tak se stává, že lidi jsou fyzicky paralizovaní.

Pantomima v sobě kloubí z každého umění něco, je to všezahrnující žánr (hudba-rytmus, tanec-pohyb, vizuální stránka, herectví-emoce-sdělnost, svébytnou technikou kombinuje různé styly jiných divadelních žánrů - nový cirkus, fyzické divadlo, loutkové divadlo atd.). Skrze pantomimu má divák možnost se seznámit s různými uměleckými prostředky.

A to je můj úkol - skrze mé umění vracet lidem komunikační schopnost založenou na lidském potenciálu, abych v nich opět zažehl přirozené chování v komunikaci jak těla, tak i mysli. Pantomima je umění o myšlení a gestu a díky tomu, že nemá jazykovou bariéru, spojuje lidi po celém světě. Je mi ctí a mám radost, že mohu být patronem festivalu a mám tu příležitost svým uměním inspirovat a podpořit celou filozofii festivalu.

Pro mě, jako mima, hranice neexistují.“

Česko-slovenský divadelní festival Setkání Stretnutie se zaměřuje na konfrontaci současné inscenační tvorby v Čechách a na Slovensku. Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, tvůrčích týmů, ukázat výsledky vzájemné spolupráce, vyvolat diskusi o vzájemném dialogu české a slovenské divadelní kultury.

Generální partnerem 23. ročníku festivalu je Česká zbrojovka. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.