Raskolnikov jako kabaretní pitva jednoho slavného mordu. Začali jsme zkoušet!

Režisér Jiří Jelínek začal s herci Městského divadla Zlín zkoušet inscenaci Raskolnikov /přešetření/. Premiéra bude v předvečer zahájení 22. ročníku divadelního festivalu Setkání Stretnutie 15. května ve 20.00 v šapito za divadlem.

Řekne se Zločin a trest, Dostojevskij, Raskolnikov a každý očekává zasmušilou psychologickou sondu do duše zločince. Ale v režii Jiřího Jelínka na Raskolnikova a jeho oběti nepůjdeme jemným decentním skalpelem, ale rovnou rázně a řízně sekyrou. Naporcujeme mozek vraha. Zatneme čepel do samotné skutkové podstaty. Rozštípeme prostředí, z něhož Raskolnikov vzešel. Přešetříme příčiny a důsledky jeho činu, chcete-li zločinu. Zkrátka čeká nás pitvorná divadelní pitva s kabaretní lehkostí, lehce hořká, hořce směšná, místy tragicky trapná, místy trapně až útrpně tragická, expresivní kabaret, v němž temně vyhlížející svět porazí divadelníci smíchem.

Jiřího Jelínka není třeba zlínskému publiku představovat. Diváci ho znají například jako autora originální Carmen – Opery podle Fagi nebo hravé Cesty do pravěku. „Raz Hana Mikolášková a Vladimír Fekar zavolali, abych prý zas něco secvičil ve Zlíně. Řekl jsem ano a teprve potom se ptal co. Proč jsem se ptal teprve potom? Protože na Zlín mám jen to nejhezčí pomyšlení. Tím pomyšlením myslím víc lidi okolo divadla, než město, město bez kaváren. Tak budeme zkoušet," svěřil se..

V Raskolnikovi se představí Marie Vančurová, Zdeněk Julina a Pavel Vacek.

Po skončení festivalu Setkání Stretnutie 2017 zůstane Raskolnikov na repertoáru divadelního klubu Dílna.