Učí se dlouhé divadelní texty. Jsou na tom s pamětí ale opravdu dobře?

Program

Naše herečky Milena Marcilisová a Jana Tomečková, které mají hlavní role v připravované „senior komedii“ Upokojenkyně, se staly patronkami blížícího se Týdne paměti. V rámci toho si obě dnes v Kontaktním centru České Alzheimerovské společnosti ve Zlíně (Kvítková ul. 4703) nechaly udělat Test paměti.

"Jsem ráda, že jsem měla tu možnost. Bylo to zajímavé a vlastně jsem si trochu zvedla i sebevědomí," svěřila se s prvními dojmy Jana Tomečková

"Problematika demence a Alzheimera se týká nás všech. Těch nejvíce postižených už moc ne, ti si to neuvědomují, ale můj veliký obdiv mají jejich blízcí, kteří se s tím musejí poprat a je to velmi těžké. Prevence jako například tyto testy paměti může to nejhorší stádium výrazně oddálit," řekla Milena Marcilisová.

Proč do toho obě herečky šly?

V době, kdy se blíží Mezinárodní den Alzheimerovy nemoci (21. září) a Týden paměti (17. – 21. září) Městské divadlo intenzivně zkouší hru Kazimíra Lupince Upokojenkyně nominovanou v roce 2015 na Cenu Marka Ravenhilla. „Senior komedii“ o zírání do stropu a čekání - na návštěvu nejbližších, na pár slov, na buchtičky… Na smrt? Komedii, která vtipně, ale současně velmi naléhavě upozorňuje na problematiku péče o seniory, především těch pobývajících v domově důchodců, vyčleněných z běžného života. „Hra nabízí vhled do světa jejich běžných každodenních starostí a radostí, ale také možnost pocítit hloubku samoty a až existenciální tísně, které toto odloučení způsobuje,“ říká dramaturgyně Katarína Kašpárková Koišová.

V hlavních rolích se představí právě Jana Tomečková a Milena Marcilisová. „Za patronát jsme vděční. Je to výzva pro lidi, kteří u sebe pozorují potíže s pamětí, aby se nechali testovat. Stanovení včasné diagnózy je zásadně důležité pro zvládání nemoci,“ upozornila ředitelka Naděje Zlín Kateřina Pivoňková. „Uvedení hry Upokojenkyně přináší téma, které chce zlínská NADĚJE sdílet s lidmi v tomto městě – jak žít s demencí, jak a kde si říct o pomoc. Demence není jen záležitost nemocného, velmi se dotýká celé rodiny. A na život s demencí nemá nikdo zůstat sám,“ dodala.

Premiéra v režii Petra Michálka je naplánovaná na 13. října v 19.00 ve Velkém sále.

Test paměti si (nejen během Týdne paměti) může udělat kdokoli. Divadlo chce touto cestou na tuto možnost upozornit, ukázat, že není proč se stydět nebo bát a otevřít na toto téma diskusi.

Velkou reportáž z testu paměti přinese TV Slovácko.