Upokojenkyně získaly cenu na Grand festivalu smíchu

Program

Cenu studentské poroty získala na 19. ročníku Grand festivalu smíchu v Pardubicích černá komedie Městského divadla Zlín Upokojenkyně v režii Petra Michálka. Včera ji na slavnostním galavečeru, přenášeném Českou televizí, převzal autor hry Kazimír Lupinec.

„Pardubický festival je prestižní událostí a z ceny máme velkou radost! Mně osobně těší právě ocenění od mladých lidí pro naši „senior komedii“. Upokojenkyně totiž nejsou klasická veselohra. Mají humor schovaný uvnitř. Není vykloubený, vychází z uvěřitelných situací. Tím víc si každého ocenění vážíme. A těší mě, že se na představení chodí i u nás doma ve Zlíně a máme odezvu, že se diváci i přes počáteční obavy vzhledem k tématu velmi dobře baví,“ reagoval ředitel MDZ a režisér Upokojenkyň Petr Michálek.

"Cesta byla kvůli počasí hodně náročná, ale stálo to za to. Měli jsme trochu obavy, jednak proto, že nás tam neznají, ale i kvůli tématu Upokojenkyň, ale publikum bylo úžasné a hned v prvních minutách nám dávalo najevo, že jde s námi," prozradila představitelka jedné z hlavních rolí Milena Marcilisová

Přečtěte si více: Z postele do postele je nejlepší komedií roku. Bavil i Zlín či Hradec (iDnes.cz)

Děj současné komedie Upokojenkyně se odehrává v domově pro seniory. Hlavními postavami jsou Anna a Marie, dvě ženy obývající společný pokoj. Jejich světem tvoří hodiny zírání do stropu, buchtičky, kafíčko, dávkovač plný léků a občasné návštěvy nejbližších. Obě stále hůře rozlišují, co je realita. Jaké to je – zapomínat na věci, na přátelé, na rodinu, na život…? To vše doplněno o živou hudbu v podání kapely Jazzzubs.

Z recenze na DivaBaze.cz: "Upokojenkyně zobrazují problematiku, z níž je jako jedno z možných východisek nabídnut humor, vpravdě někdy příliš černý, ale očišťující a umožňující získat nadhled. Zároveň nepůsobí uštěpačně či s cílem vysmívat se, ale spíše je prostředkem, jak se s dlouhodobou nemocí bližního vyrovnat." Celou recenzi najdete tady.

Kazimír Lupinec (vlastním jménem Jan Červený) svůj brilantní text napsal inspirován osobními zážitky „na tělo“ kladenskému divadlu. Text byl nominován na Cenu Marka Ravenhilla za rok 2015 a Městské divadlo Zlín je první profesionální scéna, která si troufla Upokojenkyně zařadit na repertoár. Premiéru měly v říjnu 2018 a po každé domácí repríze divadlo divákům nabízí krátkou besedu.

Pusťte si trailer!

Nejbližší reprízy tady.