Festivalové novinky

MASTERCLASS S MARKEM MALŮŠKEM NEBUDE

Z organizačních důvodů rušíme plánovanou fotografickou masterclass s Markem Malůškem. Děkujeme za pochopení.

***

ZAHAJOVACÍ VERNISÁŽ S KÁVOU NA SCHODECH

Zahraje Heda Pěňová. Nenechte si ujít samotný začátek festivalu! Vstup zdarma.

***

SLAM POETRY LETOS NA FESTIVALE

Slam poetry jako performativní žánr má jen málo pravidel: vlastní text, žádné rekvizity, popř. časový limit, ale všechny jsou svazující a osvobozující zároveň.

Slameři berou do hry kromě textu slovní i divadelní improvizaci, mimiku, pohyb, konfrontují a zapojují publikum, které je jim jediným porotcem. Často se pohybují na pomezí rapu ale rap to není ...

Účinkující slammeři: Anatol Svahilec, Jiří Juráň, Tomáš Straka a Jakub Orbital

(zdroj: slampoetry.cz, Slam Poetry Exhibice)

Ve čtvrtek, v šapitó u MDZ, od 20.00. V rámci doprovodného programu je Slam poetry zdarma. 

***

Informace o masterclass!

FOTOGRAFICKÁ MASTERCLASS S MARKEM MALŮŠKEM

Přihláška na fotografickou masterclass zde.

POPIS:
Staňte se součástí týmu divadelního festivalu Setkání Stretnutie a poznejte kouzlo (nejen) divadelní fotografie.

15. – 18. května 2018, vždy od 9.00 – 13.00 
Cena masterclass 1500,- Kč

Masterclass je vhodná pro zájemce o fotografii z řad studentů středních a vysokých fotografických a uměleckých škol a poučených zájmových fotografů, kteří chtějí získat nebo prohloubit své zkušenosti v oblasti divadelní a dokumentární fotografie.

Součástí masterclass bude i teoretická přednáška o specifické disciplíně divadelní fotografie s řadou praktických návodů, rad a projekcí spojenou s analýzou a hodnocením fotografií. Účastníci se seznámí s profesí divadelního fotografa, s různými přístupy, technikami a postupy práce. Nahlédnou do historie oboru a tvorby výrazných fotografů v oblasti divadelní fotografie. Prostor bude věnován i tvůrčí práci se světlem s důrazem na specifické osvětlování v prostředí divadla. 

Účastníci nahlédnou do zákulisí divadelního provozu, do míst, ve kterých se realizují přípravy inscenací od kulis a kostýmů až po maskérnu a vlásenkárnu. V praxi se pokusí zachytit vrcholné okamžiky divadelního představení. Cílem masterclass je připravit a veřejně představit výstavu fotografií sestavenou z jednotlivých autorských souborů, kterou je vždy zahájen následující ročník festivalu Setkání Stretnutie, tedy v tomto případě ročník 2019. Fotografie budou elektronicky prezentovány i na konci letošního ročníku festivalu.

Účastníci masterclass budou mít volný přístup na inscenace v rámci festivalu Setkání Stretnutie. V ceně masterclass jsou zahrnuty náklady na realizaci výstavy, možnost základního ubytování ve vlastním spacáku ve společných prostorech s dalšími účastníky. Další náklady a stravu si hradí účastníci individuálně.

Lektorem masterclass je MgA. Marek Malůšek, profesionální fotograf, kurátor a pedagog. Divadelní fotograf Městského divadla Zlín a Slováckého divadla Uherské Hradiště. Pedagog Institutu tvůrčí fotografie FPF SU v Opavě a Základní umělecké školy Uherské Hradiště. http://www.marekmalusek.cz/

DALŠÍ MASTERCLASS:

Setkání s Vladimírem Fekarem
Povídání o specifičnosti reginoální dramaturgie na příkladu Městského divadla Zlín. Aktuální komentář k nadcházejímu dramaturgickému plánu, jak vznikal, proč má právě takovou podobu, jakou má.

Setkání s Petrem Michálkem
Komentovaná prohlídka divadla. Ředitel divadla popisuje své aktuální plány a vize přímo v epicentru jejich dění. Motto je jasné: “Řídím něco, co ve své podstatě vůbec řídit nelze.”

Setkání s Rostislavem Novákem
Krátká beseda s principálem souboru La Putyka.

Masterclass jsou zdarma. Přihlašovat se můžete zde. 

 

***

 

Pro festivalovou cenu si na Setkání Stretnutie přijede Emília Vášáryová

Zlínský divadelní svátek se blíží! Ve dnech 14. – 19. května se v Městském divadle Zlín uskuteční 23. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Festivalovou cenu převezme herečka Emília Vášáryová.

Patronem letošního ročníku je Radim Vizváry, známý český mim, performer, režisér, pedagog a choreograf. Patří mezi jedny z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. Do Zlína přijede s inscenací Sólo, za kterou získal prestižní Cenu Thálie, a festival s ní zahájí. Diváci ho uvidí také v inscenaci Pejprbój.

„Mám radost a je mi ctí, že mohu být patronem festivalu. Nejen pantomima dělá neviditelné věci viditelnými, ale byl to Hippokrates, který řekl: kde je láska k lidem, tam je i láska k umění. Věřím, že takovou formu lásky nabízí i svébytný festival Setkání Stretnutie. Zlíne, ZLOM VAZ,“ uvedl Vizváry.

Dalšími zajímavými hosty budou Slovácké divadlo Uherské Hradiště s novinkou Přes ploty, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací Vojna nemá ženskú tvár, nejlepší inscenací festivalu Nová dráma 2017, Cirk La Putyka s novocirkusovou básní Up End Down, oceněnou Cenou Divadelních novin jako Inscenace roku 2010 v kategorii Tanec a balet, nebo Národní divadlo Brno s dramatem U Kočičí bažiny – v něm se představí také zlínskému publiku důvěrně známí herci Helena Čermáková, Hana Tomáš Briešťanská a Tomáš David. Nové divadlo v Nitre uvede Annu Frankovou, která vynesla Lucii Korené cenu Dosky za nejlepší ženský herecký výkon minulé sezony.

V rámci festivalu budou opět uděleny dvě ceny. Během zahajovacího večera převezme cenu Martina Porubjaka za mimořádný přínos česko-slovenským vztahům herečka Emília Vášáryová. Poslední den festivalu oznámí agentura Aura-Pont vítězný text Dramatické soutěže, která převzala štafetu po ceně Alfréda Radoka.  

Poprvé vyrostou dvě festivalová šapitó. První bude v parku za divadlem a konat se v něm budou koncerty (Franc Alpa, Brajgel, Fresh Minute, Tančírek) a Slam poetry. Druhé šapitó je pro jedno jediné festivalové představení, které přiveze slovenské divadlo Teatro Tatro. Jejich ďábelská podívaná Majster a Margaréta bude patřit k jednomu z vrcholů letošního ročníku.

Na program divadelníci zařadili i oblíbené Masterclass. Pod vedením zkušeného lektora Marka Malůška proběhne pětidenní fotografický workshop. Dále jsou připravena tři tématická setkání s odborníky z divadelní branže: dramaturgem Vladimírem Fekarem, divadelním manažerem Petrem Michálkem a uměleckým šéfem Cirku La Putyka a hercem Rostislavem Novákem.

Doprovodný program bude opět celý zdarma.

 

2018

2017

2016

2015

Počet představení v hl. programu

13

17

15

13

Počet dní

6

5

5

5

Rozpočet

1 800 000

1 800 000

1 600 000

1 800 000

 

Celá zdravice Radima Vizváryho

„Velmi děkuji za důvěru, kterou ve mě vkládáte. Pantomimu dělám už dlouho a můžu srovnávat vývoj a proměny ve společnosti, jak lidé reagují na nonverbální vyjádření. Jsem svědkem zevnitř tohoto tichého umění a jak se vyvíjí technologie, události světa a vůbec společnost, tak skutečně pociťuji komunikační problém v různých rovinách (mezi jedinci, a skupinami lidí, ale i národy). Komunikace i díky virtuálnímu světu zrychlila a to může být zásadním problémem, protože v té rychlosti nedokážeme vyjádřit emoce a vytěsňujeme prostor, kde člověk přirozeně prožívá a rozhoduje se také srdcem.

Virtuální svět vytěsňuje přirozené lidské vyjadřování, protože ho lehce nahradíme textem, symboly, smajlíky. Díky tomu dochází k přetvářce a zároveň lidé začínají více věřit těm lžím, které produkují. Když dojde k setkání dvou lidských faktorů, které spolu musí komunikovat živě, tak se stává, že lidi jsou fyzicky paralizovaní.

Pantomima v sobě kloubí z každého umění něco, je to všezahrnující žánr (hudba-rytmus, tanec-pohyb, vizuální stránka, herectví-emoce-sdělnost, svébytnou technikou kombinuje různé styly jiných divadelních žánrů - nový cirkus, fyzické divadlo, loutkové divadlo atd.). Skrze pantomimu má divák možnost se seznámit s různými uměleckými prostředky.

A to je můj úkol - skrze mé umění vracet lidem komunikační schopnost založenou na lidském potenciálu, abych v nich opět zažehl přirozené chování v komunikaci jak těla, tak i mysli. Pantomima je umění o myšlení a gestu a díky tomu, že nemá jazykovou bariéru, spojuje lidi po celém světě. Je mi ctí a mám radost, že mohu být patronem festivalu a mám tu příležitost svým uměním inspirovat a podpořit celou filozofii festivalu.

Pro mě, jako mima, hranice neexistují.“

Česko-slovenský divadelní festival Setkání Stretnutie se zaměřuje na konfrontaci současné inscenační tvorby v Čechách a na Slovensku. Cílem festivalu je upozornit na aktivní vztahy českých a slovenských divadel a divadelníků, tvůrčích týmů, ukázat výsledky vzájemné spolupráce, vyvolat diskusi o vzájemném dialogu české a slovenské divadelní kultury.

Generální partnerem 23. ročníku festivalu je Česká zbrojovka. Hlavním mediálním partnerem je Česká televize.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

***

 

Patronem Setkání Stretnutie je mim Vizváry, akreditace se spouští dnes

Zlínský divadelní svátek se blíží! Ve dnech 14. – 19. května se v Městském divadle Zlín uskuteční 23. ročník česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie. Akreditace se na www.divadlozlin.cz spouští 12. března. Vstupenky budou v prodeji už od začátku dubna.
Patronem letošního ročníku je Radim Vizváry, známý český mim, performer, režisér, pedagog a choreograf. Patří mezi jedny z nejvýraznějších mezinárodně uznávaných osobností současného mimického divadla v Evropě. Do Zlína přijede s inscenací Sólo, za kterou získal prestižní Cenu Thálie, a festival s ní zahájí. Diváci ho uvidí také v inscenaci Pejprbój. 
Dalšími zajímavými hosty budou Slovácké divadlo Uherské Hradiště s novinkou Přes ploty, Slovenské komorné divadlo Martin s inscenací Vojna nemá ženskú tvár, Cirk La Putyka s novocirkusovou básní Up End Down oceněnou Cenou Divadelních novin jako Inscenace roku 2010 v kategorii Tanec a balet nebo Národní divadlo Brno s dramatem U Kočičí bažiny – v něm se představí také zlínští herci Helena Čermáková, Hana Tomáš Briešťanská a Tomáš David.
Poprvé vyrostou dvě festivalová šapitó. První bude v parku za divadlem a konat se v něm budou koncerty (Franc Alpa, Brajgel, Fresh Minute, Tančírek) a slam poetry, druhé divadelníci postaví v parku před vilou Tomáše Bati, aby se v něm odehrála ďábelská podívaná Majster a Margaréta v podání divadla Teatro Tatro. 
Doprovodný program bude opět celý zdarma. 

Hlavním mediálním partnerem 23. ročníku česko-slovenského divadelního festivalu Setkání Stretnutie je Česká televize. Generálními partnery jsou Česká zbrojovka a Tescoma.

 

Up End DownUp End Down

 

***

 

23. ročník festivalu Setkání Stretnutie zahajujeme 14. května inscenací Sólo Radima Vizváryho

SÓLO je Best of z pantomimické tvorby Radima Vizváryho. V roce 2017 za inscenaci získal prestižní Cenu Thálie v kategorii balet, pantomima nebo jiný tanečně dramatický žánr.

Vizváry představí klasická i současná, poetická i komická díla. Smát se i brečet pak můžete bez jediného Radimova slova – k jeho umění totiž nejsou potřeba. Vyjádření je čistě tělesné a pojí pohybovou virtuozitu s herectvím. Uvidíte jeho nejlepší výstupy, a skrze ně, co dnes znamená pantomima. Jeho pantomima je moderní, čistá a aktuální, zahrnuje klasickou pantomimu, butó, fyzickou komedii i současné mimické divadlo.  A i když se nechává ovlivňovat jinými styly, nakonec se vždy vydává vlastní cestou.

Radim Vizváry je také patronem 23. ročníku festivalu.

SóloSólo

 

***

 

Akreditace na Setkání Stretnutie spouštíme 12. března

Vstupenky na Setkání Stretnutie, které se koná ve dnech 14. - 19. května 2018, budou v prodeji od 5. dubna, pro předplatitele MDZ od 3. dubna. 

 
 

 

droj: https://svitavsky.denik.cz/kultura_region/radim-vizvary-je-drzitelem-thalie-20170328.html